Koniec nadzwyczajnego szczytu UE. Jedną ze spornych kwestii było odcięcie Rosji od systemu SWIFT

W Brukseli po godzinie 2:00 zakończył się nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej w sprawie nałożenia sankcji na Rosję za jej atak na Ukrainę.

2022-02-25, 02:20

Koniec nadzwyczajnego szczytu UE. Jedną ze spornych kwestii było odcięcie Rosji od systemu SWIFT

Jak poinformował rzecznik szefa Rady Barend Leyts, wkrótce ma odbyć się konferencja przewodniczącego Rady Unii Charlesa Michela, szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Planowana jest również konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego.

Nadzwyczajny szczyt

W Brukseli od około pięć godzin trwał szczyt Unii Europejskiej, który zdecyduje o nałożeniu sankcji na Rosję za jej atak na terytorium Ukrainy. Tuż po rozpoczęciu obrad przywódcy 27 krajów Wspólnoty przyjęli ogólne konkluzje, w których potępili atak Rosji podkreślając, że agresja to złamanie prawa międzynarodowego a Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności.

Źródło Polskiego Radia przekazało, że ogólne konkluzje przyjęto szybko, by pokazać, że Unia Europejska nie waha się i wprowadzi daleko idące sankcje, ale obecnie trwa dyskusja nad szczegółami restrykcji, które później formalnie akceptuje Rada Unii Europejskiej.

"Te sankcje dotyczą sektora finansowego, energetycznego, transportu, towarów podwójnego zastosowania, a także kontroli eksportu, finansowania eksportu" - napisali przywódcy 27 krajów dodając, że będą także restrykcje wizowe i indywidualne, dyplomatyczne. Zapewnili, że są one przyjęte i wdrożone bardzo szybko. Sankcje gospodarcze dotkną także Białoruś, która wsparła Rosję w inwazji. Przywódcy państw Unii wezwali do przyspieszenia prac w tej sprawie.

REKLAMA

System SWIFT

Nie ma jednak zgody wśród przywódców na odcięcie Rosji od systemu SWIFT, pozwalającego na wykonywanie transferów międzynarodowych do dowolnego banku i w dowolnej walucie. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ocenił, że taki ruch byłby przedwczesny. Według doniesień medialnych, podobne stanowisko zajmują Włochy.

Z kolei Polska i kraje bałtyckie apelowały o zdecydowane sankcje wobec Rosji. - Nie możemy pozwolić Putinowi przekroczyć kolejnego Rubikonu. Trzeba to zatrzymać - wzywał Mateusz Morawiecki". O tym, że Unia nie może sobie pozwolić "na luksus bycia klubem dyskusyjnym" - mówił prezydent Litwy Gitanas Nauseda. - Nie możemy prowadzić dyskusji w nieskończoność. Musimy podejmować decyzje teraz, bo jutro może być za późno - powiedział litewski przywódca.

pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej