Na Ukrainie giną dziennikarze. Setki rosyjskich przestępstw przeciwko mediom

Na Ukrainie od początku wywołanej przez Rosję wojny zginęło w trakcie wykonywania swoich obowiązków zawodowych co najmniej siedmioro dziennikarzy - poinformowało w poniedziałek rządowe centrum komunikacji strategicznej i bezpieczeństwa informacyjnego w Kijowie. 15 pracowników mediów uważanych jest za zaginionych - podano.

2022-04-25, 23:53

Na Ukrainie giną dziennikarze. Setki rosyjskich przestępstw przeciwko mediom

Wśród zabitych dziennikarzy jest troje Ukraińców i czworo obcokrajowców. Wszyscy zginęli podczas wykonywania pracy dziennikarskiej.

Dziewięciu pracowników mediów zostało rannych - poinformowało centrum na Telegramie, powołując się na monitoring Instytutu Masowej Informacji (IMI).

Rosyjskie zbrodnie wymierzone także w dziennikarzy

Kolejnych 14 dziennikarzy zginęło, nie będąc w trakcie wypełniania swojej pracy. Część z nich uczestniczyło w obronie kraju - podał na swojej stronie IMI.

Rosjanie, jak wskazano w monitoringu, popełnili co najmniej 243 przestępstwa przeciwko dziennikarzom i mediom na Ukrainie. Co najmniej 106 redakcji regionalnych musiało przerwać działalność z powodu zagrożenia ze strony rosyjskich wojsk, zajęcia redakcji lub tymczasowej okupacji.

REKLAMA

Rosyjskie zbrodnie wojenne i ludobójstwo na Ukrainie

Wojna na Ukrainie trwa już ponad 2 miesiące. W tym czasie rosyjskie wojska dopuściły się licznych zbrodni wojennych, noszących - zdaniem wielu polityków na całym świecie - znamiona ludobójstwa. Biuro Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Praw Człowieka podało, że od początku wojny na Ukrainie zginęło 2665 osób cywilnych. Według tego samego źródła 3053 cywilów zostało rannych.

Większość cywilów zginęła wskutek ostrzałów artyleryjskich i rakietowych, a także ataków lotniczych. Biuro Wysokiego Komisarza podkreśla, że faktyczna liczba ofiar jest większa, gdyż nie ma danych z miejsc, gdzie trwają walki. Dotyczy to między innymi Mariupola, Wołnowachy, Iziumia i Rubiżnego.

Czytaj również:

Posłuchaj

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze dołączył do zespołu śledczego badającego rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Międzynarodowy zespół został powołany pod koniec marca na wniosek Ukrainy, Polski i Litwy. Relacja Sylwii Białek (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

REKLAMA

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej