W Łucku trwa demontaż sowieckich symboli. Znikną z dawnego polskiego cmentarza

2022-04-29, 16:21

W Łucku trwa demontaż sowieckich symboli. Znikną z dawnego polskiego cmentarza
Ілюстрацыйны здымак. Foto: Shutterstock/baxys

Rozpoczął się demontaż sowieckich symboli z terenu dawnego polskiego cmentarza w Łucku - informuje dziennik regionalny "Kurier Lubelski". Zdjętych zostanie ponad dwadzieścia płaskorzeźb gwiazdy z sierpem i młotem z brązu oraz sowieckie napisy, znajdujące się przy wybudowanym tam w latach 1976 - 1977 przez Rosjan Memoriale Wiecznej Chwały.

Miejsce to przy obecnym Prospekcie Peremohy jest poświęcone wyzwoleniu Wołynia z rąk hitlerowskich najeźdźców i upamiętnienia ofiar tak zwanej Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Polski cmentarz na Wołyniu

"Kurier Lubelski" przypomina, że przed nastaniem władzy sowieckiej na Wołyniu, na terenie, gdzie później postawiono pomnik, znajdował się cmentarz katolicki. Jak informuje Monitor Wołyński, nekropolia została założona w 1803 roku. "W najstarszej jej części znajdowały się groby i pomniki przeniesione z cmentarza przy kościele bernardynów pw. Świętego Krzyża (obecnie prawosławny Sobór Świętej Trójcy na placu Teatralnym). Był to jedyny cmentarz katolicki w mieście, pogrzeby miały tam miejsce do końca lat 40. XX wieku" - czytamy w tej gazecie. W sumie na cmentarzu pochowano 16 tysięcy osób.

Wołyński historyk, archeolog Aleksiej Złotogorski w rozmowie z "Kurierem Lubelski" wyjaśnia, że w części cmentarza znajdował się pomnik żołnierzy polskich poległych w walkach z bolszewikami pod Łuckiem na początku lat 20. XX wieku. Następnie pochowano tu innych polskich żołnierzy, którzy zginęli w latach 1921-1939. W oddzielnej części znajdowały się groby duchownych i członków ich rodzin.

W czasie II wojny światowej chowano tam też żołnierzy radzieckich, którzy zginęli podczas wyzwalania Łucka.

Usuwanie polskich pomników

- W trakcie budowy zespołu pamięci szczątki z niektórych grobów zostały zebrane i pochowane w północnej części cmentarza. Część grobów przeniesiono na cmentarz we wsi Harazdża koło Łucka. Pozostałe pochówki, jak również pomnik żołnierzy polskich, zostały zrównane z ziemią przez buldożery, a pomniki i nagrobki wykonane z kamienia zostały usunięte i wykorzystane jako materiał budowlany - mówi Aleksiej Złotogorski. Wśród zniszczonych nagrobków i pomników były zabytki i dzieła sztuki.

- Zostawili tylko kilka grobów bolszewików. Teraz nie ma pamiątek po Polakach, zachowała się jedynie kaplica - powiedziała "Kurierowi Lubelskiemu" Tetiana Iwanowna, która była świadkiem budowy łuckiego Kompleksu Pamięci.

Burmistrz Łucka Ihor Poliszczuk polecił odpowiednim służbom usunięcie z Memoriału symboli antyukraińskich i zmianę daty rozpoczęcia II wojny światowej na pomniku z widniejącego obecnie "1941 roku" na "1939". Zapewnił, że stanie się do 1 maja. Po rozebraniu zniszczone płyty mają zostać odrestaurowane.

Czytaj również:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

dz

Polecane

Wróć do strony głównej