"UE nie może ugiąć się pod żądaniami Rosji". Jednoznaczne stanowisko Polski

W Brukseli po 15:00 rozpoczęła się nadzwyczajna narada unijnych ministrów do spraw energii na temat wstrzymania dostaw gazu przez Rosję do Polski i Bułgarii. Władze w Warszawie i Sofii nie zgodziły się na nowe żądania Kremla i odmówiły założenia kont w Gazprombanku, by płacić za gaz w rublach. Gazprom odciął więc dostawy.

2022-05-02, 16:20

"UE nie może ugiąć się pod żądaniami Rosji". Jednoznaczne stanowisko Polski

Polska zaapeluje, by także pozostałe kraje nie ulegały żądaniom Rosji. Ma też podkreślać konieczność wprowadzenia pełnego embarga na import wszystkich surowców energetycznych z Rosji.

- Jeżeli Polska, która jest państwem posiadającym wizerunek państwa uzależnionego od rosyjskich surowców jest w stanie poprzeć takie sankcje, była w stanie w pełni uniezależnić się od rosyjskiego gazu, wierzę, że inne państwa europejskie też mogą takie kroki podjąć - mówiła przed spotkaniem minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Jednoznaczne stanowisko

W sprawie żądań Kremla dotyczących założenia kont w Gazprombanku, by płatność choć dokonywana w euro i dolarach, była przeliczana na ruble, Polska również ma jednoznaczne stanowisko. W UE burzliwa dyskusja ws. płatności za rosyjski gaz. Polska zgłasza zastrzeżenia

Podobnego zdania jest minister do spraw transformacji ekologicznej Francji, kierującej teraz pracami Unii Barbara Pompili. - Będziemy nalegać, by wszystkie kraje płaciły w euro i nie pozwalały na narzucanie umów i jednostronne modyfikacje - dodała francuska minister.

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu pojawiły się informacje, że spółki z kilku krajów, między innymi Niemiec, Austrii i Węgier zamierzają jednak otworzyć konta w Gazprombanku zgodnie z żądaniem Rosji.

Posłuchaj

Polska zaapeluje, by także pozostałe kraje nie ulegały żądaniom Rosji relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

 Czytaj także:

es

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej