Piotr Gliński odwiedził Muzeum Ofiar Komunizmu w USA. Powstanie placówki wsparła Polska

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński odwiedził powstające w Waszyngtonie Muzeum Ofiar Komunizmu (Victims of Communism Museum). W muzeum ma się znaleźć także istotny fragment dotyczący historii Polski. Środki na budowę muzeum przekazała m.in. Polska Fundacja Narodowa.

2022-05-03, 06:34

Piotr Gliński odwiedził Muzeum Ofiar Komunizmu w USA. Powstanie placówki wsparła Polska

Po spotkaniu z przedstawicielami powstającego Muzeum Ofiar Komunizmu, wicepremier powiedział, że muzeum przybliży Amerykanom także polskie zmagania z komunizmem i historię naszego kraju.

Polska walka z komunizmem

Muzeum znajduje się w sercu Waszyngtonu - tylko dwie przecznice od Białego Domu. Otwarcie placówki planowane jest na pierwsza połowę czerwca tego roku. Po zapoznaniu się z ekspozycjami wicepremier Piotr Gliński powiedział, że muzeum pokazuje martyrologię 100 milionów ofiar komunizmu, ale również obnaża ideologie systemów komunistycznych.

- My Polacy mamy swoje własne doświadczenia z komunizmem. I te doświadczenia - od obrony Europy przez komunizmem w 1920 roku, po życie obozie komunistycznym - są prezentowane w tym muzeum - powiedział wicepremier. Profesor Gliński dodał, że muzeum opowiada też o przezwyciężaniu komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej, z olbrzymią rolą polskiej Solidarności i papieża Jana Pawła II.

Gliński: wojna na Ukrainie także jest konsekwencją komunizmu

Mówiąc o powstającym w Waszyngtonie Muzeum Ofiar Komunizmu, minister kultury wspomniał także o trwającej na Ukrainie wojnie.

REKLAMA

- To jest pierwsza instytucja tego typu, która przedstawia niebezpieczeństwa związane z historią komunizmu. Tutaj przede wszystkim młodzi Amerykanie będą mogli poznać jak destruktywny był i jest komunizm - powiedział Piotr Gliński. - Ta świadomość jest nam potrzebna także współcześnie. Przecież ta obecna agresja to jest także konsekwencja komunizmu. To postkomuniści, to system, który wyrósł z komunizmu dalej realizuje w sposób szalenie agresywny zło, które jest niestety zaklęte w tym nieszczęsnym narodzie, który uległ komunizmowi kiedyś, a teraz realizuje swoje imperialne cele poprzez agresywne wojny - dodał.

Gliński ocenił, że Rosja jest państwem, które jest "więźniem mentalności systemu rosyjskiego", ukształtowanej przez dekady komunizmu, a Rosjanie nie zdołali zbudować państwa "przynajmniej na tyle cywilizowanego, by powstrzymać się od agresji i wojny w celu rozwiązania swoich problemów wewnętrznych".

Polska wsparła Muzeum Ofiar Komunizmu w USA

Pytany, czy po obejrzeniu muzeum uważa, że polskie wsparcie dla projektu - także finansowe - było tego warte, odpowiedział twierdząco. - Oczywiście warto jest wspierać taki projekt. Oczywiście my tu ciągle dyskutujemy o sprawach bardziej szczegółowo jeśli chodzi prezentacje muzealne, bo one muszą być profesjonalne i atrakcyjne dla młodzieży. Te fakty muszą być obecne we współczesnym świecie, bo ten świat jest brutalny i trzeba się często w nim przebijać z prawdą - powiedział wicepremier.

Posłuchaj

Wicepremier Gliński w Muzeum Ofiar Komunizmu. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 0:58
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślił, Polska od wielu lat współpracowała z rządową amerykańską Fundacją Pamięci Ofiar Komunizmu, która odpowiada za muzeum.

REKLAMA

Środki na budowę muzeum przekazała m.in. Polska Fundacja Narodowa. W muzeum znajduje się część stała i wystawy czasowe, a także sala kinowa. Osoby odwiedzające muzeum będą mogły obejrzeć dwa filmy - jeden o początkach komunizmu i Bitwie Warszawskiej oraz drugi o gułagach. W ostatniej sekcji muzeum znajdują się ekrany interaktywne z grą decyzyjną, gdzie uczestnik wciela się w jedną z postaci żyjących w komunizmie.

Wizyta w muzeum zakończyła pierwszy dzień wizyty ministra kultury w USA. Wcześniej odwiedził również waszyngtońskie muzeum Holokaustu. We wtorek wicepremier odwiedzi Bibliotekę Kongresu i Uniwersytet Georgetown, gdzie Polska stara się stworzyć katedrę badań nad historią naszego kraju. W kolejnych dniach Gliński odwiedzi uczelnię w Syracuse w stanie Nowy Jork oraz miasto Nowy Jork, gdzie odbędzie rozmowy m.in. w Metropolitan Opera.

Czytaj również:

jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej