Ursula von der Leyen na Węgrzech. Szefowa KE mówi o postępie ws. uzgodnienia sankcji na Rosję

2022-05-09, 21:27

Ursula von der Leyen na Węgrzech. Szefowa KE mówi o postępie ws. uzgodnienia sankcji na Rosję
Zrobiliśmy postęp, ale potrzebne są dalsze prace - ocenia szefowa KE. Foto: EPA/Vivien Benko Cher / Hungarian PM's Press Office HANDOUT

Przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała o postępie w rozmowach z Węgrami w sprawie embarga na import ropy z Rosji. Ursula von der Leyen spotkała się w tej sprawie w Budapeszcie z premierem Viktorem Orbanem.

Węgry do tej pory blokowały decyzję unijnych krajów w sprawie nałożenia embarga, mimo że miały obietnicę 32-miesięcznego okresu przejściowego. Tłumaczyły, że to nie gwarantuje bezpieczeństwa energetycznego i że sankcje będą zbyt kosztowne.

Jest postęp

"Wieczorna rozmowa z premierem Viktorem Orbanem była pomocna, by wyjaśnić kwestie związane z sankcjami i bezpieczeństwem energetycznym. Zrobiliśmy postęp, ale potrzebne są dalsze prace" - napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji.

Poinformowała również, że zwoła wideokonferencję na temat wzmocnienia regionalnej współpracy dotyczącej infrastruktury naftowej.

Gwarancje inwestycji

Ostatnie spotkanie ambasadorów unijnych krajów dotyczące sankcji zakończyło się bez porozumienia, bo - jak wynika z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej - właśnie Węgry zażądały gwarancji dotyczących unijnych inwestycji, które pozwolą odłączyć się im od ropociągu tłoczącego rosyjską ropę i podłączyć do rurociągu z Chorwacji. 

Postawą Węgier jest oburzona grupa krajów, w tym Polska.

Koszty sankcji

- Każdy kraj ponosi koszty związane z sankcjami. Restrykcje w sektorze drogowym najmocniej uderzyły w Polskę, natomiast w sektorze lotniczym w Irlandię, ale te kraje nie blokowały negocjacji - zauważył jeden z unijnych dyplomatów w rozmowie z korespondentką Polskiego Radia.

Drugi z rozmówców Beaty Płomeckiej skomentował krótko: "cynizm, hipokryzja i bezczelność, wszelkie granice zostały przekroczone, Węgry potwierdzają, że są lojalnym sojusznikiem Moskwy".

Szósty pakiet sankcji wobec Rosji zawierający embargo na import ropy miał być przyjęty przed 9 maja - Dniem Europy w Unii i Dniem Zwycięstwa w Rosji. Opór Węgier to uniemożliwił.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

fc

 

Polecane

Wróć do strony głównej