more_horiz
Wiadomości

"Węgry blokują uzgodnienia". Nadal brak porozumienia ws. sankcji UE wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 15:37
Spotkanie unijnych ambasadorów w Brukseli ponownie zakończyło się bez porozumienia w sprawie sankcji wobec Rosji i embarga na import ropy. Węgry nadal blokują uzgodnienia. Domagają się przede wszystkim unijnego dofinansowania inwestycji, które pozwolą im na odłączenie od rosyjskiego ropociągu i podłączenie do chorwackiego. Wcześniej Węgry uzyskały obietnicę, że zostaną czasowo wyłączone spod unijnego embarga i do końca 2024 roku będą mogły kupować ropę z Rosji.
Spotkanie unijnych ambasadorów w Brukseli ponownie zakończyło się bez porozumienia w sprawie sankcji wobec Rosji i embarga na import ropy
Spotkanie unijnych ambasadorów w Brukseli ponownie zakończyło się bez porozumienia w sprawie sankcji wobec Rosji i embarga na import ropyFoto: Shutterstock/MDart10

Ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś ponowił na spotkaniu apel o jak najszybsze nałożenie restrykcji i wstrzymanie nie tylko zakupów ropy, ale i gazu. - To jeden z elementów niezbędnych do zatrzymania maszyny wojennej. Rozmawiamy o sankcjach, które są nakładane w sytuacji nadzwyczajnej, w czasie wojny, a nie są to negocjacje o charakterze handlowym. Wszystkie państwa członkowskie ponoszą koszta. Myślę, że Polska należy do tych państw, które ponoszą najwyższe koszta związane z wojną na Ukrainie - powiedział ambasador Polski przy Unii.

Andrzej Sadoś skomentował też postulaty Węgier dotyczące unijnego dofinansowania inwestycji w infrastrukturę naftową.

Węgry kluczą?


- Przedstawiana jest informacja o tym, że formułowane są pewne oczekiwania techniczne dotyczące zaopatrzenia w ropę. Jednocześnie w momencie, kiedy pytamy, o jakie techniczne aspekty zaopatrzenia w ropę chodzi, nie uzyskujemy odpowiedzi, co mielibyśmy spełnić, by ta blokada została zniesiona - powiedział ambasador Andrzej Sadoś, dodając, że istnieją techniczne możliwości tłoczenia ropy na Węgry ropociągiem adriatyckim.

Przedstawiciele państw, które domagają się surowych i natychmiastowych sankcji w sektorze energetycznym, w tym Polska, są oburzone postawą Węgier i otwarcie je krytykują. - Sytuacja jest napięta - przyznał dziś, już po zakończonych bez porozumienia weekendowych naradach, jeden z unijnych dyplomatów.

"Cynizm i bezczelność"


Brukselska korespondentka Polskiego Radia przytaczała komentarze niektórych dyplomatów. - Cynizm, hipokryzja i bezczelność, wszelkie granice zostały przekroczone. Węgry potwierdzają, że są lojalnym sojusznikiem Moskwy - mówił jeden z dyplomatów.

W szóstym pakiecie sankcji wobec Rosji, oprócz embarga na import ropy jest także propozycja odcięcia największego rosyjskiego banku - Sbierbanku - od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT oraz lista osób z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie. Jest na niej nadal - o czym brukselska korespondentka Polskiego Radia informowała jako pierwsza w ubiegłym tygodniu - gimnastyczka Alina Kabajewa, matka dzieci Władimira Putina. Z ustaleń Beaty Płomeckiej wynika, że Węgry próbowały już kilkakrotnie usunąć ją z tej listy, podobnie jak zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej patriarchę Cyryla.


Posłuchaj
00:27 11733246_1.mp3 Spotkanie ambasadorów UE znowu bez porozumienia ws. sankcji wobec Rosji - (IAR)

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

es

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem