more_horiz
Wiadomości

"Światowe bezpieczeństwo jest zagrożone". Charles Michel przypomina tragedię Hiroszimy i ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 07:01
Charles Michel podczas wizyty w japońskiej Hiroszimie powiedział, że inwazja Rosji na Ukrainę i ostatnia próba rakietowa Korei Północnej zagrażają globalnemu bezpieczeństwu. Hiroszima to pierwsze miasto, w którym doszło do wybuchu bomby atomowej. 
Charles Michel w Hiroszimie: bezpieczeństwo światowe jest zagrożone
Charles Michel w Hiroszimie: bezpieczeństwo światowe jest zagrożoneFoto: Shutterstock/BGStock72

Michel powiedział, że Hiroszima, miasto pamięci o zrzuceniu bomby atomowej, jest "wyraźnym przypomnieniem o pilnej potrzebie" wzmocnienia międzynarodowych zasad rozbrojenia jądrowego i kontroli zbrojeń.

- W tej chwili bezpieczeństwo światowe jest zagrożone. Rosja, państwo uzbrojone w broń jądrową (...) atakuje suwerenny naród ukraiński, czyniąc przy tym haniebne i niedopuszczalne odniesienia do użycia broni jądrowej - oświadczył Michel.

Rosja grozi bronią jądrową

27 lutego, czwartego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Władimir Putin nakazał ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu postawienie sił odstraszania, w skład których wchodzi także broń nuklearna, w stan gotowości bojowej.

Na początku maja dyrektor amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej USA (CIA) Bill Burns powiedział, że nie ma oznak, aby Rosja przygotowywała się do użycia broni jądrowej na Ukrainie. Na konferencji prasowej mówił, że jego agencja nie widzi w tym momencie praktycznych dowodów na to, by rosyjskie wojska planowały rozmieszczenie lub użycie taktycznej broni atomowej.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Zobacz także

Zobacz także