Pożary zwiększają ryzyko nowotworów. Nowatorskie badania wskazują na wiele zależności

Osoby mieszkające w pobliżu regionów podatnych na pożary są bardziej narażone na wystąpienie raka płuc i guzów mózgu - informuje "The Lancet Planetary Health". Badania przeprowadzone na kanadyjskim McGill University wskazują ponadto, że ryzyko to będzie narastało wraz ze zmianą klimatu. 

2022-05-14, 07:10

Pożary zwiększają ryzyko nowotworów. Nowatorskie badania wskazują na wiele zależności
Pożary zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Foto: Shutterstock/create jobs 51

Naukowcy z kanadyjskiego McGill University obserwowali ponad dwa miliony Kanadyjczyków przez 20 lat. Jak się okazało, u osób narażonych na częste pożary lasów częściej występował rak płuc i guzy mózgu. To pierwsza praca dotycząca tego zagadnienia.

Pożary zwiększają ryzyko nowotworów 

- Pożary zdarzają się każdego roku w tych samych miejscach, ale niewiele wiemy o długoterminowych skutkach zdrowotnych tych zdarzeń. Nasze badanie pokazuje, że życie w pobliżu pożarów może zwiększać ryzyko niektórych nowotworów - mówi Scott Weichenthhal, profesor nadzwyczajny na Wydziale Epidemiologii, Biostatystyki i Zdrowia Pracy na McGill University. Osoby mieszkające w pobliskich społecznościach mogą być stale narażone na rakotwórcze zanieczyszczenia związane z pożarami.

Opublikowane w "The Lancet Planetary Health" badanie wykazało, że ludzie żyjący w promieniu 50 km od pożarów w ciągu ostatnich 10 lat mieli o 10 proc. wyższą zachorowalność na guzy mózgu i 4,9 proc. wyższą zachorowalność na raka płuc, w porównaniu do osób mieszkających dalej.

Zmiana klimatu wpłynie na zachorowania

Jak przewidują naukowcy, w przyszłości wraz ze zmieniającym się klimatem pożary lasów staną się bardziej powszechne, dotkliwe i będą trwały dłużej. Coraz częściej uznawane są za globalny problem zdrowotny, który może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory u ludzi.

Oprócz wpływu na jakość powietrza, pożary zanieczyszczają również środowisko wodne i glebę. Podczas gdy niektóre zanieczyszczenia powracają do normalnego stężenia wkrótce po ustaniu pożaru, inne chemikalia mogą pozostawać w środowisku przez długi czas - na przykład metale ciężkie i węglowodory. - Ekspozycja na szkodliwe zanieczyszczenia środowiska może trwać dłużej niż okres aktywnego spalania, poprzez kilka dróg narażenia - dodaje prof. Weichenthhal.

Czytaj także:

Jak podkreślają autorzy, konieczne są dalsze badania, aby zrozumieć złożoną mieszankę zanieczyszczeń środowiskowych uwalnianych podczas pożarów. Zwracają również uwagę, że potrzebne są dalsze prace w celu opracowania bardziej długoterminowych szacunków zdrowotnych skutków przewlekłego narażenia na pożary.

kp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej