more_horiz
Wiadomości

Turcja coraz odważniej szantażuje NATO. Koalicjant Erdogana grozi wyjściem z Sojuszu

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 21:12
Devlet Bahceli, lider wspierającej rząd Recepa Tayyipa Erdogana Partii Narodowego Działania (MHP), powiedział, że "jeśli obawy dotyczące bezpieczeństwa Turcji nie zostaną rozwiane, alternatywą mogłoby być wyjście z NATO". 
Sojusznik Erdogana stwierdził, że Turcja nie wyklucza wyjścia z NATO
Sojusznik Erdogana stwierdził, że Turcja nie wyklucza wyjścia z NATOFoto: Shutterstock/Gints Ivuskans

Polityk odniósł się w ten sposób do decyzji Szwecji i Finlandii o przystąpieniu do NATO oraz związanych z tym protestów tureckich władz.

"Nie wykluczamy wyjścia z NATO"

- Turcja nie została pozbawiona wyboru. Nawet wyjście z NATO powinno być opcją, którą weźmiemy pod uwagę, jeśli nasze obawy nie zostaną rozwiązane - zaznaczył Bahceli, cytowany przez turecki dziennik Milliyet. - Nie istniejemy dzięki NATO, dlatego też nie znikniemy bez członkostwa w sojuszu - dodał.

Lider nacjonalistycznej MHP powiedział również, że "jeśli tureckie argumenty nie zostaną potraktowane poważnie, będzie to oznaczać brak szacunku NATO dla jednego ze swoich członków".

Turcja stawia warunki

Tureckie władze zarzucają Szwecji i Finlandii współpracę i wspieranie postrzeganych przez Ankarę jako terrorystyczne Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) oraz Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) - oddziałów syryjskich Kurdów. Turcja domaga się również zniesienia embarga na eksport broni do Turcji, które część państw - w tym Szwecja, Finlandia czy Niemcy - nałożyły na kraj w związku z rozpoczętą w 2019 roku interwencją militarną w północnej Syrii.

Kierowane przez Bahcelego MHP wspiera mniejszościowy rząd prezydenta Erdogana. W wyborach parlamentarnych w 2018 roku MHP wystartowała w koalicji z rządzącą obecnie Partią Sprawiedliwości i Rozwoju, której liderem jest Erdogan.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Zobacz także

Zobacz także