more_horiz

Turcja zablokuje rozszerzenie NATO? Repetowicz: większość postulatów Ankary jest absurdalna

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 20:35
- To miecz obosieczny, jeżeli Ankara skutecznie będzie blokować rozszerzenie NATO, to trzeba mieć świadomość tego, ze jest to istotna sprawa dla Stanów Zjednoczonych, które zastosują opcje, które będą miały na celu zmuszenie Ankary do zamiany stanowiska - mówil w Polskim Radiu 24 (Witold Repetowicz, defence24.pl).
US Marines podczas ćwiczeń NATO w Estonii
US Marines podczas ćwiczeń NATO w Estonii Foto: PAP/EPA/VALDA KALNINA

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w rozmowie telefonicznej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem stwierdził, że Turcja nie postrzega pozytywnie wniosków Szwecji i Finlandii o przyjęcie do NATO, chyba że kraje te "podejmą wyraźną współpracę w walce z terroryzmem i innymi problemami". Turecki prezydent zaznaczył, że popiera politykę otwartych drzwi do NATO.

Witold Repetowicz komentował stanowisko Turcji. - Większość artykułowanych przez Ankarę postulatów jest absurdalnych i nie do zrealizowania, Turcja będzie musiała się wycofać z tych żądań, jakieś ustępstwa ze strony Stanów Zjednoczonych zostaną popełnione, symboliczne kroki ze strony Szwecji i Finlandii. Listy osób, których Ankara domaga się wydania, to totalny absurd, tam jest m.in. deputowana do Riksdagu, więc trudno spodziewać się, by Szwecja coś takiego spełniła - stwierdził.

- Stanom Zjednoczonym zbyt zależy na tym by Szwecja i Finlandia wstąpiły do Sojuszu, Turcja będzie musiała się wycofać. USA nie będą skłonne tu do daleko idących ustępstw, żądania Ankary są bardziej skierowane do Waszyngtonu niż do Sztokholmu czy Helsinek - zauważył i dodał, że jego zdaniem Szwecja i Finlandia zostaną wkrótce członkami Paktu.

Posłuchaj
25:29 PR24_mp3 2022_05_22-18-32-53.mp3 Witold Repetowicz o rozszerzeniu NATO (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Prezydent Turcji domaga się, aby Szwecja podjęła konkretne działania związane z obecnością na jej terytorium aktywistów Partii Pracujących Kurdystanu, którą Ankara uważa za organizację terrorystyczną. Recep Tayyip Erdogan rozmawiał o tym przez telefon ze szwedzką premier Magdaleną Andersson. Jak informuje turecka agencja Anadolu, Erdogan powiedział również, że spodziewa się zniesienia embarga na eksport broni nałożonego na Turcję w 2019 roku po interwencji sił tureckich w Syrii.

Zobacz także:

Finlandia i Szwecja złożyły w kwaterze głównej w Brukseli wnioski o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Władze w Helsinkach i Sztokholmie podjęły taką decyzję w reakcji na agresywne działania Rosji i atak na Ukrainę.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: Witold Repetowicz

Data emisji: 22.05.2022

Godzina emisji: 19.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem