Turcja zablokuje rozszerzenie NATO? Repetowicz: większość postulatów Ankary jest absurdalna
- To miecz obosieczny, jeżeli Ankara skutecznie będzie blokować rozszerzenie NATO, to trzeba mieć świadomość tego, ze jest to istotna sprawa dla Stanów Zjednoczonych, które zastosują opcje, które będą miały na celu zmuszenie Ankary do zamiany stanowiska - mówil w Polskim Radiu 24 (Witold Repetowicz, defence24.pl).
2022-05-22, 20:35
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w rozmowie telefonicznej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem stwierdził, że Turcja nie postrzega pozytywnie wniosków Szwecji i Finlandii o przyjęcie do NATO, chyba że kraje te "podejmą wyraźną współpracę w walce z terroryzmem i innymi problemami". Turecki prezydent zaznaczył, że popiera politykę otwartych drzwi do NATO.
Witold Repetowicz komentował stanowisko Turcji. - Większość artykułowanych przez Ankarę postulatów jest absurdalnych i nie do zrealizowania, Turcja będzie musiała się wycofać z tych żądań, jakieś ustępstwa ze strony Stanów Zjednoczonych zostaną popełnione, symboliczne kroki ze strony Szwecji i Finlandii. Listy osób, których Ankara domaga się wydania, to totalny absurd, tam jest m.in. deputowana do Riksdagu, więc trudno spodziewać się, by Szwecja coś takiego spełniła - stwierdził.
- Stanom Zjednoczonym zbyt zależy na tym by Szwecja i Finlandia wstąpiły do Sojuszu, Turcja będzie musiała się wycofać. USA nie będą skłonne tu do daleko idących ustępstw, żądania Ankary są bardziej skierowane do Waszyngtonu niż do Sztokholmu czy Helsinek - zauważył i dodał, że jego zdaniem Szwecja i Finlandia zostaną wkrótce członkami Paktu.
Posłuchaj
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
REKLAMA
Prezydent Turcji domaga się, aby Szwecja podjęła konkretne działania związane z obecnością na jej terytorium aktywistów Partii Pracujących Kurdystanu, którą Ankara uważa za organizację terrorystyczną. Recep Tayyip Erdogan rozmawiał o tym przez telefon ze szwedzką premier Magdaleną Andersson. Jak informuje turecka agencja Anadolu, Erdogan powiedział również, że spodziewa się zniesienia embarga na eksport broni nałożonego na Turcję w 2019 roku po interwencji sił tureckich w Syrii.
Finlandia i Szwecja złożyły w kwaterze głównej w Brukseli wnioski o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Władze w Helsinkach i Sztokholmie podjęły taką decyzję w reakcji na agresywne działania Rosji i atak na Ukrainę.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Świat w powiększeniu
REKLAMA
Prowadzący: Łukasz Sobolewski
Gość: Witold Repetowicz
Data emisji: 22.05.2022
Godzina emisji: 19.33
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA