more_horiz
Wiadomości

Nie będzie ostrzejszych sankcji ONZ wobec Korei Północnej. Dwa kraje zgłosiły weto

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 03:00
Chiny i Rosja zablokowały próbę nałożenia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ surowszych sankcji na Koreę Północną w odpowiedzi na przeprowadzenie przez ten kraj serii testów rakietowych. Rezolucję przewidującą sankcje forsowały Stany Zjednoczone i Korea Południowa.
Chiny i Rosja zawetowały surowsze sankcje przeciwko Korei Północnej
Chiny i Rosja zawetowały surowsze sankcje przeciwko Korei PółnocnejFoto: PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Korea Północna przeprowadziła w tym roku 15 testów rakietowych. Trzy pociski balistyczne Koreańczycy wystrzelili w tym tygodniu, po zakończeniu przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena wizyty w Azji Wschodniej. 

Stany Zjednoczone i Korea Południowa przekonywały, że społeczność międzynarodowa powinna odpowiedzieć zaostrzeniem sankcji. Ambasador Korei Południowej przy ONZ Oh Dżun argumentował, że rezolucja nakładająca surowsze sankcje na Pjongjang jest już i tak bardzo spóźniona. - Prowokacje, które pozostają bez odpowiedzi, tylko ośmielają dalsze eskalacyjne działania Korei Północnej - oświadczył ambasador.

Rosja i Chiny blokują sankcje


Dysponujące prawem weta w Radzie Bezpieczeństwa Rosja i Chiny sprzeciwiły się zaostrzeniu sankcji. Ambasador Chin przy ONZ Zang Dżun tłumaczył sprzeciw faktem, że USA nie przyjęły wcześniej chińskich propozycji dotyczących Korei Północnej.

Amerykańska ambasador Linda Thomas-Greenfield zarzuciła Chinom i Rosji, że chronią Kim Jong Una mimo, że Korea Północna narusza decyzje Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Projekt sankcji zakładał ograniczenie ilości ropy naftowej, którą Korea Północna mogłaby legalnie kupić w ciągu roku, z czterech do trzech milionów baryłek, a także ograniczenie jej rocznych zakupów rafinowanej ropy z pół miliona do 375 tysięcy baryłek.

Posłuchaj
00:53 11761478_1.mp3 Chiny i Rosja zablokowały sankcje ONZ wobec Korei Północnej. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem