Mołdawia: rośnie poparcie dla wejścia do Unii Europejskiej. Jest nowy sondaż

Ponad połowa mieszkańców Mołdawii chce wejścia tego kraju do struktur unijnych, wynika z z sondażu kiszyniowskiego instytutu badania opinii publicznej Data Inteligente (iData). Jego autorzy odnotowali jednak, że grono sympatyków integracji z UE zmalało w związku z wojną na Ukrainie.

2022-06-01, 13:50

Mołdawia: rośnie poparcie dla wejścia do Unii Europejskiej. Jest nowy sondaż
Kolejne państwa w obliczu rosyjskiej agresji chcą intensywniejszej współpracy z Unią Europejską. Foto: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Przedstawiciele iData zauważyli, że wraz z gromadzeniem wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą, a następnie inwazją na ten kraj, poparcie dla obecności Mołdawii w UE systematycznie spadało pomiędzy czerwcem 2021 r. a majem 2022 r. z blisko 72 proc. do 56,1 proc. W lutym br., czyli w chwili wybuchu konfliktu, było bliskie 60 proc.

Poparcie dla NATO

Wojna na Ukrainie doprowadziła do zwiększenia poparcia wśród mieszkańców Mołdawii dla członkostwa ich kraju w NATO. Pomiędzy lutym 2022 r. a majem br. zwiększyło się ono z 21,7 proc. do 24,5 proc.

Autorzy studium przeprowadzonego w maju na 1012 obywatelach mieszkających w 294 miejscowościach odnotowali, że rosyjski atak na Ukrainę doprowadził też do spadku liczby sympatyków połączenia Mołdawii z Rumunią. Pomiędzy lutym a majem br. zmalało ono z 36,5 proc. do 30,7 proc.

Rosyjskie zagrożenie dla Mołdawii?

Już po rosyjskiej napaści na Ukrainę pojawiły się obawy, że Władimir Putin może chcieć rozszerzyć konflikt na Mołdawię - zwłaszcza że na części terytorium tego kraju od lat funkcjonuje nieuznawane przez społeczności międzynarodową prorosyjskie quasi-państwo - Naddniestrze - co ułatwiłoby inwazję.

REKLAMA

Wizytę w Kiszyniowie złożył ostatnio sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Przypomniał o obchodzonym w tym roku 30-leciu członkostwa Mołdawii w ONZ. - Mołdawia jest w czołówce państw dbających o zachowanie pokoju i stabilności na świecie (...) i zasługuje na ogromne wsparcie międzynarodowe - podkreślił szef ONZ, zaznaczając, że należy zachować integralność terytorialną tej republiki.

Zobacz także: europoseł Bogdan Rzońca w PR24

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej