Rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego. "Finlandia i Szwecja gotowe do rozmów"
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział, że w najbliższych dniach spotka się z przedstawicielami Szwecji, Finlandii i Turcji w sprawie rozszerzenia Sojuszu o dwa kraje skandynawskie. Szef Sojuszu spotkał się w Waszyngtonie z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem.
2022-06-01, 21:21
Podczas wspólnej konferencji prasowej Jens Stoltenberg i Antony Blinken wyrazili nadzieję na przełamanie impasu w sprawie przyjęcia Finlandii i Szwecji do NATO przed szczytem Sojuszu pod koniec czerwca w Madrycie.
"Gotowość do dialogu"
- Finlandia i Szwecja wyraziły gotowość do rozmów i odniesienia się do zastrzeżeń wyrażanych przez Turcję - mówił Jens Stoltenberg i podkreślił, że wszyscy członkowie NATO poważnie traktują stanowisko Turcji, która jest ważnym członkiem Paktu.
Sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że należy poważnie traktować obawy związane z bezpieczeństwem wszystkich członków NATO, włącznie z Turcją.
- To jest proces. Jeśli któryś z sojuszników ma zastrzeżenia, to je wyraża i zajmujemy się nimi - powiedział Antony Blinken. Szef amerykańskiej dyplomacji dodał, że ponowne włączenie Turcji do programu myśliwców F-35 oraz przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO, Waszyngton traktuje jako osobne kwestie.
REKLAMA
System artylerii rakietowej HIMARS
Ponadto prezydent Joe Biden uruchomił jedenasty pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 700 milionów dolarów. W jego skład wchodzą między innymi systemy artylerii rakietowej wysokiej mobilności M142 HIMARS o zasięgu do 80 km. Poza artylerią rakietową zawiera on również radary, wyrzutnie Javelin, pociski artyleryjskie, śmigłowce, pojazdy taktyczne i części zamienne.
Amerykański sekretarz stanu informował też wcześniej, że Waszyngton uzyskał zapewnienie rządu w Kijowie, że przekazane Ukrainie przez USA zaawansowane systemy rakietowe nie zostaną użyte przeciwko celom na terytorium Rosji. Szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział dalsze wsparcie militarne Ukrainy.
Posłuchaj
Czytaj więcej:
- Ukraina walczy. Stoltenberg: udzielamy wsparcia, ale NATO nie jest stroną tej wojny
- Droga Szwecji do NATO. Ekspert: "towarzyszom neutralności" trudno było zmienić orientację
- Andrzej Duda: Szwecja i Finlandia są potrzebne w NATO, to domknięcie wschodniej flanki
»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«
REKLAMA
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
nt
REKLAMA