Dzień Żałoby i Nadziei na Litwie. Wśród wywiezionych do ZSRR byli również Polacy z Wileńszczyzny
Dziś (14 czerwca) Litwini obchodzą Dzień Żałoby i Nadziei. Upamiętnia on litewskie ofiary sowieckich wywózek w głąb Związku Radzieckiego, które rozpoczęły się 81 lat temu. Wśród nich byli również Polacy z Wileńszczyzny.
2022-06-14, 15:52
Uroczyste obchody Dnia Żałoby i Nadziei odbyły się tradycyjnie w litewskim parlamencie. Przewodnicząca Sejmu Viktoria Čmilyte-Nielsen spotkała się między innymi z grupą Polek z Litwy, których rodziny zostały wywiezione w głąb ZSRR. Wśród nich była Maria Radczenko.
Polacy z Wileńszczyzny
- W tej miejscowości, do której byliśmy wywiezieni, było wielu Polaków z Wileńszczyzny. Nie mieliśmy źle, był barak i mieliśmy dach nad głową. Wywieziono nas 4 października 1951 roku - opowiada korespondentowi Polskiego Radia i dodała, że mimo iż były to ostatnie lata represji to wraz z rodziną zostali zesłani w rejon Tomska. - Mój ojciec nie był bogaty, ale był jednym z zamożniejszych. Sąsiad go zgłosił - dodała.
Przypuszcza się, że na Wschód wywieziono ponad półtora tysiąca Polaków z Wileńszczyzny. W ramach dzisiejszych uroczystości w Wilnie rozpoczęła się też akcja "Mów, słuchaj, ratuj", polegająca na odczytywaniu nazwisk osób wywiezionych. Hołd ofiarom został oddany też przy Pomniku Zesłańców w Nowej Wilejce.
"Nowe znaczenie"
Litewska premier Ingrida Šimonyte w komunikacie prasowym zwróciła uwagę, że Dzień Żałoby i Nadziei w tym roku nabrał nowego znaczenia. "Wojna na Ukrainie pokazała, że walka z bolszewickim smokiem okupacyjnym jeszcze się nie skończyła" - mówi szefowa litewskiego rządu. Zaznaczyła też, że na Ukrainie podejmowane są ogromne wysiłki, aby ostatecznie położyć kres rosyjskiemu "imperium totalitarnemu". "Stało się dla nas oczywiste, że jeśli odetniesz dla smoka głowę, to ta druga, groźniejsza, odrośnie" - czytamy.
REKLAMA
Wywózki mieszkańców Litwy rozpoczęły się 14 czerwca 1941 roku. Pierwszy transport wyruszył z Nowej Wilejki pod Wilnem. Historycy litewscy szacują, że w sumie do 1953 roku zesłano około 130 tysięcy osób, a ponad 150 tysięcy uwięziono.
Posłuchaj
- Andrzej Duda podziękował prezydentowi Litwy. Chodzi o ustawę o pisowni oryginalnych nazwisk
- Litwa: Polacy wśród odznaczonych przez Departament Mniejszości Narodowych
nj
REKLAMA