Ukraina stara się o uwolnienie obrońców Azowstalu. Gdzie Rosjanie trzymają jeńców?

Większość obrońców Azowstalu przebywa w obwodzie donieckim, w okupowanej przez Rosjan Ołeniwce - poinformował szef Głównego Zarządu Wywiadu (HUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow. Zastrzegł, że jest "zbyt wcześnie", by mówić o konkretnych datach wymiany jeńców ze stroną rosyjską. 

2022-06-22, 21:59

Ukraina stara się o uwolnienie obrońców Azowstalu. Gdzie Rosjanie trzymają jeńców?
Większość jeńców z Azowstalu przebywa w Ołeniwce w obwodzie donieckim. Foto: STR/AFP/East News

- O losie prawie wszystkich mamy bardzo dokładne informacje. Pracujemy nad uwolnieniem ich z niewoli i mam nadzieję, że w najbliższym czasie wiele osób zobaczy swoich bliskich już w domu - powiedział na antenie ukraińskiej telewizji Budanow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Kiedy uda się uwolnić obrońców Azowstalu?

Wojskowy powiadomił, że większość jeńców przebywa w obozie w okupowanej Ołeniwce, na terenie tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. - Od czasu do czasu niektórzy są stamtąd wywożeni w celu przeprowadzenia czynności śledczych - podał. Wcześniej rosyjskie media rządowe, powołując się na źródła, podawały, że dowódcy z Azowstalu, m.in. z pułku Azow Gwardii Narodowej, zostali przewiezieni do moskiewskiego aresztu Lefortowo.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Budanow oświadczył, że wywiad dokładnie monitoruje, gdzie przebywają jeńcy, oraz podejmuje działania, by zostali uwolnieni. Powiedział, że jest "zbyt wcześnie", by mówić o konkretnych datach wymiany jeńców, a także że "nie będzie się ona odbywać jednorazowo, lecz w kilku etapach".

Dodał, że władze Ukrainy mają nadzieję na uwolnienie części jeńców w najbliższym czasie. Największe trudności, jak wskazał, są z uwolnieniem dowódców.

REKLAMA

Ewakuacja z zakładów i niewola 

Obrońcy Mariupola po niemal trzech miesiącach bardzo ciężkich walk, w tym w oblężonym przyczółku na terenie zakładów Azowstal, w maju trafili do rosyjskiej niewoli po decyzji dowództwa, że "ma zostać uratowane życie żołnierzy". Ewakuacja z terenów kombinatu odbywała się w dniach 16-20 maja.

Według strony ukraińskiej do niewoli trafiło ponad 2,5 tys. osób, w tym żołnierzy pułku Azow, 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej, a także przedstawicieli innych formacji.

Czytaj także:

Rząd Ukrainy zapowiedział, że jeńcy mają zostać wymienieni na rosyjskich żołnierzy i zapewniał, że sprawę traktuje priorytetowo.

Bliscy obrońców Mariupola apelują do władz i organizacji międzynarodowych, by wpłynęły na Rosję, obawiając się o los jeńców i warunki ich przebywania, domagając się wymiany i ich powrotu do domu. Wbrew wymogom konwencji genewskiej nie mogą się oni kontaktować z rodzinami. Nie dopuszczono do nich także przedstawicieli Czerwonego Krzyża, by mogli niezależnie zweryfikować warunki przebywania jeńców.

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej