more_horiz
Wiadomości

Zmasowany ostrzał rakietowy z Białorusi. Wywiad wojskowy Ukrainy: to wielka prowokacja Rosji

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 12:14
Wywiad wojskowy Ukrainy oświadczył, że przeprowadzone z terytorium Białorusi ostrzały ukraińskiego terytorium to wielka prowokacja Rosji mająca na celu dalsze wciągnięcie Białorusi w wojnę przeciwko Ukrainie.
Wywiad wojskowy Ukrainy: ostrzały z Białorusi jest wielką rosyjską prowokacją
Wywiad wojskowy Ukrainy: ostrzały z Białorusi jest wielką rosyjską prowokacjąFoto: PAP/Mykola Kalyeniak

Nocą z piątku na sobotę na Ukrainę przeprowadzono zmasowany atak rakietowo-bombowy - czytamy w komunikacie Głównego Zarządu Wywiadu (HUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy. Rosyjskie bombowce "działały" bezpośrednio z terytorium Białorusi. Według ukraińskiego wywiadu wykorzystano sześć samolotów Tu-22M3, które wystrzeliły 12 pocisków kierowanych Ch-22.

Pociski wystrzelono w okolicach miasta Petryków w pobliżu Mozyrza, ok. 50-60 km od granicy z Ukrainą. Bombowce wylatywały z lotniska Szajkowka w obwodzie kałuskim w Rosji, następnie przez obwody kałuski i smoleński wkraczały w białoruską przestrzeń powietrzną. Po wystrzeleniu rakiet maszyny wracały na lotnisko Szajkowka. Uderzano w obwody: kijowski, czernihowski, sumski.

"To pierwszy taki przypadek"

"To pierwszy przypadek przeprowadzenia uderzenia lotniczego na Ukrainę bezpośrednio z terytorium Białorusi. Dzisiejszy ostrzał bezpośrednio związany z jest z próbami kremlowskich władz wciągnięcia Białorusi w wojnę na Ukrainie w charakterze bezpośredniego uczestnika" - pisze wywiad. 

Dzień wcześniej HUR informował o przybyciu do Mozyrza rosyjskich grup dywersyjnych, planujących zamachy w mieście - wysadzanie budynków mieszkalnych, szkoły i szpitala. Według wywiadu możliwe prowokacje mogą być przedstawione jako odpowiedź Ukrainy na naloty. 

Czytaj więcej:

Zobacz także: Paweł Jabłoński w "Sygnały dnia"

nj 

Zobacz także

Zobacz także