more_horiz
Wiadomości

Rosjanie wywożą ukraińskie zboże z Berdiańska. Transport mają konwojować okręty wojenne

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 23:45
Przedstawiciele ukraińskich władz okupowanego przez wojska rosyjskie Berdiańska poinformowali, że do portu w tym mieście nad Morzem Azowskim wpłynął statek, który prawdopodobnie zabierze zapasy ukraińskiego zboża. Towarzyszą mu rosyjskie okręty wojenne.
Na zdjęciu: ukraińskie magazyny zbożowe w Odessie. Rosja blokuje wywóz zboża z portów pod  kontrolą władz w Kijowie, natomiast wywozi je nielegalnie z okupowanych przez siebie terenów Ukrainy.
Na zdjęciu: ukraińskie magazyny zbożowe w Odessie. Rosja blokuje wywóz zboża z portów pod kontrolą władz w Kijowie, natomiast wywozi je nielegalnie z okupowanych przez siebie terenów Ukrainy.Foto: PAP/EPA/STR

"Do Berdiańska wpłynął masowiec. Nasze miasto prawdopodobnie straci ostatnie zapasy zboża" - oświadczyła rada miejska Berdiańska, cytowana przez agencję Ukrinform. Mieszkańcy Berdiańska mówią o czterech towarzyszących statkowi rosyjskich okrętach wojennych.

"Wysyłają do 50 aut ze zbożem"

Jak podała agencja "z innego okupowanego miasta południowej Ukrainy, Melitopola, Rosjanie codziennie wysyłają od 30 do 50 aut ze zbożem". Wskazano też, że kolejne zbiory albo będą rolnikom odbierane, albo kupowane po cenie 80 USD za tonę. O narzuconej przez Rosjan cenie - poniżej kosztów własnych - mówił lojalny wobec władz w Kijowie mer Melitopola Iwan Fedorow.

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, wysyłanego głównie drogą morską. 30 maja ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Wysocki poinformował, że najeźdźcy nielegalnie wyeksportowali z okupowanych terenów blisko 500 tys. ton zboża. Miliony ton ukraińskiego zboża nie mogą być wysłane poprzez porty na wybrzeżu Morza Czarnego, bo są one blokowane przez rosyjskie okręty. 

Rosja chce wywołać światową falę głodu

Z kolei jak podkreślił wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych Josep Borrell w artykule opublikowanym na stronie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (EEAS), "wojna Rosji z Ukrainą grozi wywołaniem globalnej fali głodu, a Kreml prowadzi działania dezinformacyjne, oskarżając UE o blokowanie eksportu zbóż i nawozów".

Zdaniem Josepa Borella "jeszcze przed wojną Putina z Ukrainą przegrywaliśmy w globalnej walce z głodem". - Teraz ta nieuzasadniona i niesprowokowana wojna naraża świat na głód, który dotknie setki milionów ludzi - ocenił szef unijnej dyplomacji.

Czytaj więcej:

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

nt

Zobacz także

Zobacz także