more_horiz
Wiadomości

Niemal 100 proc. terytorium Portugalii dotknięte suszą. Problemy ma też Francja

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 13:30
Ponad 49 proc. terenów Portugalii cierpi z powodu suszy w ekstremalnej formie - przekazały władze Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA) cytowane przez telewizję CM TV. Problemy z suszą ma prawie 100 proc. terytorium iberyjskiego kraju.
Władze Portugalii: na blisko 100 proc. terytorium kraju występuje susza
Władze Portugalii: na blisko 100 proc. terytorium kraju występuje suszaFoto: Mauro Rodrigues/Shutterstock

Najbardziej doświadczonymi przez niedobory wody regionami Portugalii jest położone na południu Algarve oraz usytuowane w centrum Alentejo. Od 7 lipca z powodu dużego wysuszenia terenów oraz wysokich temperatur powietrza w Portugalii występują liczne pożary kompleksów leśnych oraz nieużytków rolnych.

Doprowadziły one do śmierci trzech osób oraz zranienia 221. Obrona Cywilna Portugali szacuje, że w lipcu w ponad 1700 pożarach spłonęło łącznie około 45 tys. hektarów lasów i łąk.

W piątek Portugalska Agencja ds. Środowiska (APA) przypomniała, że tegoroczna susza jest największym tego typu zjawiskiem od 1941 roku. Według organizacji konsumentów Deco Proteste sytuacja może doprowadzić do nasilenia się wzrostu cen żywności, które wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę szybko rosną w portugalskich sklepach.

Susza we Francji

Problemy z żywiołem ma też m.in. Francja. Z powodu suszy, rekordowych upałów i pożarów 86 francuskich departamentów wprowadziło ograniczenia w używaniu wody m.in. przez rolników, jak i do podlewania ogrodów i mycia samochodów.

28 departamentów postawiło co najmniej część swoich terytoriów w stanie tzw. wysokiej gotowości, co doprowadziło do całkowitego wstrzymania poboru wody z wyjątkiem zastosowań priorytetowych, takich jak zdrowie i bezpieczeństwo cywilne.

Czytaj także:

Najtrudniejsza sytuacja jest w departamentach Drome, Delta Rodanu, Loara Atlantycka, Mayenne, Sarthe, Indre, Lot, Dordogne, Puy-de-Dome i Alpy Nadmorskie. Według służb meteorologicznych zagrożenie pożarami nie minie we Francji przed 15 sierpnia z powodu upałów i suszy.

ms

Zobacz także

Zobacz także