Fala upałów nad Europą. Lipiec najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów Hiszpanii

2022-08-09, 07:01

Fala upałów nad Europą. Lipiec najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów Hiszpanii
Lipiec był najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów w Hiszpanii. Foto: S.Borisov/Shutterstock

Jak wynika z szacunków władz Państwowej Agencji Meteorologicznej (Aemet) w Madrycie, lipiec bieżącego roku był najgorętszym miesiącem w Hiszpanii w historii pomiarów temperatury w tym kraju.

Według statystyk agencji Aemet, prowadzonych od 1961 r., w lipcu 2022 r. średnia temperatura powietrza w Hiszpanii sięgnęła poziomu 26,6 st. C.

W poniedziałkowym komunikacie dyrekcja Aemet wskazała, że do rekordowej temperatury przyczyniła się szczególnie fala tropikalnych upałów, która wystąpiła pomiędzy 9 a 26 lipca. "Była to najdłuższa fala tak intensywnych upałów po zanotowanej w lipcu 2015 r. Wówczas trwała ona 26 dni" - napisały władze agencji.

Państwowa Agencja Meteorologiczna w Madrycie odnotowała ponadto, że lipcowe upały pogłębiły też występującą w kraju suszę. Aemet oszacował, że w lipcu br. spadło na terenie Hiszpanii zaledwie 49 proc. opadów, które występowały w lipcu w latach 1981-2010.

Według agencji meteorologicznej tropikalne upały z lipca doprowadziły też do podniesienia się na początku sierpnia temperatury wody w Morzu Śródziemnym u zachodnich brzegów Hiszpanii do rekordowego poziomu 30 st. C.

Susza we Włoszech

Wysokie temperatury dotkliwie dotykają także mieszkańców innych europejskich krajów. Władze Włoch ogłosiły stan wyjątkowy w pięciu północnych regionach otaczających rzekę Pad w związku z klęską suszy i rekordowo wysokimi temperaturami. Sytuacja była tam najgorsza od ponad stu lat. Jednym z powodów kryzysu były opady śniegu zimą, które były niższe o 70 procent od średniej ostatnich lat.

Przewiduje się, że ofiarą klęski padnie połowa upraw zbóż. Średnia temperatura czerwca była o 4 stopnie wyższa od średniej ostatnich kilkudziesięciu lat. W wielu miastach, w tym w Rzymie, Florencji i Perugii, termometr wskazywał 40 stopni - jeśli chodzi o czerwiec, to najwięcej w historii pomiarów.

Czytaj także:

ng

Polecane

Wróć do strony głównej