We Francji upamiętniono bitwę pod Falaise. Jan Kasprzyk: krzyże na cmentarzu to cena pokoju

2022-08-21, 13:50

We Francji upamiętniono bitwę pod Falaise. Jan Kasprzyk: krzyże na cmentarzu to cena pokoju
Uroczystość w hołdzie żołnierzom "Czarnej dywizji" zakończył Apel Poległych, salwa honorowa pododdziałów 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz ceremonia złożenia kwiatów. Foto: TT/@Kombatanci

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Langannerie odbyła się Msza Święta w intencji generała Stanisława Maczka oraz jego podkomendnych. Eucharystia stanowiła początek obchodów 78. rocznicy bitwy pod Falaise i Chambois we francuskiej Normandii. W uroczystościach wziął udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który podkreślił, że żołnierze 1. Dywizji Pancernej udowodnili, że Polacy potrafią dzielnie walczyć nie tylko o własną niepodległość, ale również o niepodległość innych krajów. 

Minister Jan Józef Kasprzyk zaznaczył, że generał Stanisław Maczek i jego podkomendni zostawili pokoleniom wyraźne przesłanie - prawdziwe zwycięstwa rodzą się z trudu. - Do zwycięstw dochodzi się drogą naznaczoną krzyżami. Inaczej się nie da. Ktoś musi się poświęcić, by ktoś inny mógł cieszyć się pokojem. Te krzyże na cmentarzu to cena zwycięstwa i pokoju, jaki nastał po zakończeniu wojny - mówił szef UdSKiOR.

Na jedynej polskiej nekropolii wojennej we Francji spoczywa blisko 700 polskich żołnierzy poległych we Francji podczas II wojny światowej. Wśród nich jest 615 żołnierzy "czarnej dywizji" generała Stanisława Maczka, którzy zginęli w sierpniowych walkach z Niemcami w 1944 roku pod Falaise i Chambois.

Identyfikacja grobu kaprala Szymańskiego

Po mszy miała miejsce uroczystość identyfikacji grobu żołnierza 1. Dywizji Pancernej kaprala Mieczysława Szymańskiego, który do tej pory spoczywał w bezimiennym grobie. Grób kaprala Szymańskiego został zidentyfikowany w ramach programu "Zaginieni, ale nie zapomniani żołnierze Polskich Sił Zbrojnych", który prowadzi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponadto polska delegacja złożyła kwiaty przed pomnikiem żołnierzy "czarnej dywizji'' na placu 1. Polskiej Dywizji Pancernej w Potigny.

Bitwa pod Falaise była decydującym etapem bitwy o Normandię podczas II wojny światowej. Doprowadziła do zniszczenia większości sił niemieckiej Grupy Armii "B" na zachód od Sekwany, co otworzyło drogę do Paryża i granicy francusko-niemieckiej aliantom na froncie zachodnim. 1. Dywizja Pancerna odegrała kluczową rolę w walkach pod Falaise, zamykając okrążenie wokół niemieckiej 7. Armii i 5. Armii Pancernej. Niezwykle krwawa bitwa odbyła się w dniach od 7 do 21 sierpnia 1944 roku. 

Posłuchaj

Szef UdSKiOR na obchodach 78. rocznicy bitwy pod Falaise i Chambois (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

***

Czytaj więcej:
Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny PolskieRadio24.pl

nt

Polecane

Wróć do strony głównej