Fiord Oslo wymiera przez algi. Zniszczone siedliska ryb, znikające gatunki
W fiordzie Oslo, w wodach okalających stolicę Norwegii, zakwitają algi niszcząc rośliny będące siedliskami ryb - donosi norweski nadawca publiczny NRK. Jak wskazano, konieczne są duże inwestycje w systemy kanalizacyjne, bo winne temu są oczyszczalnie ścieków, które "przepuszczają" zbyt duże ilości azotu.
2022-08-23, 08:35
"Na dnie morza w fiordzie Oslo zielone rośliny są dławione przez śluzowate algi. W wielu miejscach zniknęły dorsze oraz małże" - pisze na swoim portalu NRK.
Według naukowców przyczyną zakwitu glonów jest przedostawanie się do morza nadmiernej ilości azotu. Norweska Dyrekcja Środowiska przygotowała mapę 50 miejscowości w zlewni fiordu Oslo, które będą musiały przebudować swoje oczyszczalnie ścieków.
Za dużo azotu
Jak wskazano, odbierający ścieki od 300 tys. osób zakład w Bekkelaget na południe od stolicy Norwegii dziś jest w stanie oczyścić jedynie 64 proc. azotu. Z tego źródła emisje azotu wzrosły z 360 ton w 2018 roku do 536 ton w 2021 roku.
Przebudowy będzie wymagać również oczyszczalnia w mieście Moss, położonym na południowy wschód od Oslo. Lokalne władze uważają, że spowoduje to inwestycję w wysokości 500 mln koron (51 mln euro), za co będą musieli zapłacić mieszkańcy w postaci wyższej opłaty wodno-kanalizacyjnej.
Kto zapłaci?
Inne wskazane przez Norweską Dyrekcję Środowiska gminy, które muszą zainwestować w eliminację azotu, to Tynset, Elverum, Otta, Bo, Geilo oraz Kongsberg. Miejscowości te znajdują się w znacznej odległości od Oslo, ale ich oczyszczone ścieki ostatecznie trafiają do fiordu.
W Norwegii trwa dyskusja między władzami lokalnymi a rządem na temat finansowania rozbudowy oczyszczalni ścieków. Samorządy oczekują, że otrzymają dofinansowanie z budżetu państwa.
- "Zasolenie od lat jest wysokie, teraz doszedł brak tlenu". Wojewoda o sytuacji na Odrze
- Odra wraca do życia. W rzece znów pływają ryby, strażacy będą napowietrzać wodę
fc
REKLAMA