Włochy: rekordowy napływ migrantów na wyspę Lampedusa. Nawet 11 łodzi w ciągu godziny

2022-08-28, 06:01

Włochy: rekordowy napływ migrantów na wyspę Lampedusa. Nawet 11 łodzi w ciągu godziny
Rekordowy napływ migrantów na Lampedusę: 11 łodzi w ciągu godziny. Foto: PAP/Avalon/ Alessandro Serrano' / Avalon

Nasila się napływ migrantów na włoską wyspę Lampedusa. W nocy z soboty na niedzielę w ciągu godziny przypłynęło tam 11 łodzi z 200 osobami, co uznano za rekord. W ciągu doby na wyspę dotarło łącznie 46 łodzi; było na nich ponad tysiąc migrantów.

Wielu łodziom dryfującym w rejonie wyspy pomocy udzieliły jednostki patrolowe włoskiej Straży Przybrzeżnej.

Przepełnione ośrodki

Tę fazę fali migracyjnej charakteryzuje to, że z brzegów Afryki odpływają łodzie z mniejszą liczbą ludzi. Na jedenastu, które przypłynęły w ciągu godziny, było od 8 do 47 osób, przede wszystkim Tunezyjczycy.

Znów całkowicie przepełniony jest ośrodek identyfikacji i rejestracji migrantów, tak zwany hotspot. Jest tam ponad tysiąc osób, podczas gdy miejsc jest 350.

Od początku roku do Włoch przez Morze Śródziemne dotarło ponad 50 tysięcy migrantów.

Młodzi, zdrowi mężczyźni

Ochrona granicy bułgarsko-tureckiej została wzmocniona przez oddział 300 żołnierzy, którzy mają zapobiegać przedostawaniu się do kraju nielegalnych imigrantów - poinformował w sobotę w wywiadzie telewizyjnym Stanimir Stanew, zastępca szefa służb operacyjnych MSW Bułgarii. Tereny przygraniczne są patrolowane również przy użyciu dronów.

Autobus z 47 migrantami zderzył się w czwartek nad ranem w okolicach Burgas, na południowym wschodzie Bułgarii, z samochodem policyjnym, który próbował go zatrzymać, a następnie celowo przejechał dwóch policjantów. Funkcjonariusze zginęli.

Po tym incydencie wzmocniono ochronę granicy, wysyłając tam dodatkowe oddziały MSW i policji granicznej. Ponadto rząd na nadzwyczajnym posiedzeniu w piątek wydzielił dodatkowe środki na wzmocnienie ogrodzenia z drutu kolczastego, które, jak utrzymują policjanci i mieszkańcy przygranicznych wsi, praktycznie nie stanowiło dotąd dla migrantów przeszkody.

"Codziennie nie pozwalamy na przeniknięcie do kraju średnio około 1000 osób. Przemyt transgraniczny jest bardzo dobrze zorganizowany. Przemytnicy przecinają drut lub podstawiają lekkie aluminiowe schody, które pozwalają migrantom bez trudu przekroczyć trzymetrowe ogrodzenie. Trzeba dodać, że (przybysze) to przeważnie młodzi, zdrowi mężczyźni. Wykorzystują także złamane przez ostatnie burze drzewa" – powiadomiły władze w Sofii.

as

Polecane

Wróć do strony głównej