30 tys. nielegalnych imigrantów przedostało się przez kanał La Manche. Wielka Brytania wprowadza zakaz azylu

2022-10-04, 06:52

30 tys. nielegalnych imigrantów przedostało się przez kanał La Manche. Wielka Brytania wprowadza zakaz azylu
Cena, jaką nielegalni imigranci płacą przemytnikom to 3500-5000 funtów (19,1-27,3 tys. złotych) od osoby. Foto: HENRY NICHOLLS / Reuters / Forum

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Suella Braverman ogłosi we wtorek projekt ustawy zakazującej ubiegania się o azyl dla migrantów, którzy przekraczają kanał La Manche, podał "The Times".

Jak zapowiada dziennik, Suella, w swoim wystąpieniu na konferencji Partii Konserwatywnej, przedstawi projekt ustawy o nielegalnej imigracji, który wykracza poza istniejące ustawodawstwo. Nowa regulacja prawna ma na celu wprowadzenie całkowitego zakazu ubiegania się o azyl dla każdego, kto nielegalnie przybywa do Wielkiej Brytanii, w tym przez kanał La Manche.

Już ponad 30 tys. nielegalnych imigrantów przedostało się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, zwykle w pontonach lub niewielkich łodziach, od początku tego roku - wynika z podanych przez rząd pod koniec września statystyk.

Gwałtowny przyrost

Aktualny bilans nielegalnych przepraw przekroczył ten z całego 2021 roku, który do tej pory był zdecydowanie najwyższy w historii. Pomimo obietnic brytyjskiego rządu, że ukróci tę sytuację, od kilku lat liczby nielegalnych imigrantów wzrastają w gwałtowny sposób. W 2018 roku przedostało się przez kanał La Manche 299 osób, w 2019 roku było to już 1843, w 2020 roku - 8466, zaś w 2021 roku - aż 28 526 osób.

Brytyjski rząd wskazuje, że ten wzrost jest efektem działalności gangów przemytniczych i podkreśla, że osoby korzystające z ich usług w zdecydowanej większości nie są uchodźcami, którzy faktycznie uciekają przed prześladowaniami, lecz migrantami ekonomicznymi szukającymi w Wielkiej Brytanii lepszego życia. Cena, jaką nielegalni imigranci płacą przemytnikom to 3500-5000 funtów (19,1-27,3 tys. złotych) od osoby.

Czytaj także:

pg,pap/pp

Polecane

Wróć do strony głównej