Joe Biden rozmawiał z Olafem Scholzem. Tematem m.in. wizyta kanclerza Niemiec w Chinach

Biały Dom podał, że prezydent USA Joe Biden odbył w niedzielę rozmowę telefoniczną z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, omawiając z nim niedawno zakończoną wizytę szefa niemieckiego rządu w Pekinie. Obaj mieli też zadeklarować dalsze wsparcie dla Ukrainy.

2022-11-07, 04:24

Joe Biden rozmawiał z Olafem Scholzem. Tematem m.in. wizyta kanclerza Niemiec w Chinach

Według opublikowanego komunikatu, podczas rozmowy na temat chińskiej wizyty Scholza obaj liderzy "potwierdzili swoje wspólne zobowiązanie do podtrzymania porządku międzynarodowego opartego o zasady, prawa człowieka i uczciwe praktyki handlowe".

Rosyjskie groźby

Przywódcy mieli zgodzić się też co do tego, że rosyjskie groźby jądrowe są nieodpowiedzialne.

"Podkreślili też dalsze zobowiązanie Stanów Zjednoczonych i Niemiec do udzielania Ukrainie gospodarczego, humanitarnego i wojskowego wsparcia, którego potrzebuje, by bronić się przed rosyjską agresją" - napisano.

Wizyta Scholza w Chinach i jego deklaracja chęci zacieśniania związków gospodarczych z ChRL stała w sprzeczności z polityką USA, zmierzającą do ograniczenia zależności od Chin i m.in. współpracy technologicznej.

REKLAMA

Według doniesień agencji Reutera Waszyngton miał też naciskać na Niemcy, by nie oddawały kontroli chińskiej spółce państwowej COSCO nad jednym z terminali portu w Hamburgu, co zamierzał zrobić niemiecki kanclerz. Mimo to, podczas niedawnej wizyty w Niemczech, szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken twierdził, że stanowiska USA i Niemiec oraz Europy w kwestii podejścia do Chin się zbliżają.

Obecność USA w Europie

Prezydent Joe Biden spotkał się w zeszłym tygodniu w Białym Domu z przedstawicielami pracodawców i związków zawodowych w sprawie ponadpartyjnej ustawy o inwestycjach w infrastrukturę. Gdy po wygłoszeniu przemówienia opuszczał Salę Wschodnią Białego Domu, korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski zapytał go, na jak długo zamierza pozostawić amerykańskie wojska w Polsce i innych krajach NATO. - Pozostaną tam na długo - odpowiedział Biden.

Jeszcze przed rosyjską inwazja na Ukrainę Stany Zjednoczone zaczęły rozmieszczać dodatkowe siły w Europie i na wschodniej flance NATO. Amerykanie miedzy innymi przenieśli lotnictwo uderzeniowe z Niemiec na Litwę; batalion piechoty powietrznej z Włoch na Łotwę; elementy brygadowej grupy bojowej Stryker z Niemiec do Rumunii, Bułgarii i na Węgry, systemy Patriot z Niemiec na Słowację i do Polski; oraz samoloty F-15 z Wielkiej Brytanii do Polski.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej