more_horiz
Wiadomości

Reżim w Pjongjangu straszy sąsiadów rakietami. Amerykanie ćwiczą uderzenie na wyrzutnie Korei Płn.

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 12:43
Wojska lotnicze USA i Korei Płd. przeprowadziły manewry, w ramach których ćwiczyły uderzenie na północnokoreańskie wyrzutnie rakietowe - ogłosiła południowokoreańska armia. To odpowiedź na wystrzelenie przez Pjongjang międzykontynentalnego pocisku balistycznego.
Amerykanie ćwiczą uderzenie na wyrzutnie Korei Płn.
Amerykanie ćwiczą uderzenie na wyrzutnie Korei Płn.Foto: PAP/EPA/YNA

Południowokoreańskie myśliwce o obniżonej wykrywalności F-35A ćwiczyły ataki na północnokoreańskie mobilne wyrzutnie rakietowe przy użyciu naprowadzanych laserowo bomb lotniczych GBU-12 - podała agencja Yonhap.

Ponadto cztery F-35A i cztery należące do amerykańskich sił powietrznych myśliwce F-16 stworzyły formację uderzeniową nad Morzem Japońskim - przekazała południowokoreańska agencja.

USA i Korea Płd. "zademonstrowały swoje silne przekonanie, by stanowczo odpowiadać na wszelkie groźby i prowokacje, takie jak międzykontynentalny pocisk balistyczny Korei Północnej, jak również swoje przytłaczające zdolności i gotowość do precyzyjnego uderzenia we wroga" - ogłosiło kolegium szefów sztabów armii Korei Płd.

Rakieta mogła sięgnąć USA

Wcześniej w piątek Pjongjang wystrzelił międzykontynentalny pocisk balistyczny, najpewniej typu Hwasong-17, który przeleciał około 1000 km - podał Yonhap. Według agencji Kyodo spadł on do Morza Japońskiego, najprawdopodobniej w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii.

Wystrzelony przez Koreę Płn. pocisk miał wystarczający zasięg, by dolecieć do kontynentalnego terytorium USA - ogłosiło japońskie ministerstwo obrony.

Waszyngton, Seul i Tokio ostrzegają reżim Kima

Od dłuższego czasu Seul ostrzega, że północnokoreański reżim może też w niedalekiej przyszłości przeprowadzić próbę jądrową - siódmą, przy czym ostatnia miała miejsce w 2017 roku. W ubiegłym miesiącu Stany Zjednoczone, Japonia i Korea Południowa wspólnie oświadczyły, że ewentualny test nuklearny spotka się z "niespotykanie silną reakcją". W ubiegłym miesiącu Kim Dzong Un stwierdził, że jego kraj jest nieodwracalnym mocarstwem nuklearnym.

Od 2006 roku Korea Północna jest objęta sankcjami ONZ, które miały odciąć finansowanie programów rozwoju broni atomowej i rakiet balistycznych. W 2009 r. Korea Północna wydaliła ze swojego kraju inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.


PAP/pp

Zobacz także

Zobacz także