"Trzeba zobaczyć Betlejem, dotknąć tego miejsca". Tysiące chrześcijan odwiedzają Ziemię Świętą
Chrześcijanie obrządków zachodnich rozpoczynają właśnie świętowanie Bożego Narodzenia. Tysiące osób przyjechały z tej okazji do Jerozolimy oraz do miejsca narodzin Chrystusa czyli do palestyńskiego Betlejem.
2022-12-24, 12:20
O północy łaciński patriarcha Jerozolimy arcybiskup Pierbattista Pizzaballa odprawi Pasterkę w betlejemskim kościele świętej Katarzyny. Po jej zakończeniu patriarcha przejdzie w procesji do Groty Narodzenia. Uznaje się, że to właśnie tam narodził się Chrystus. Duchowny zaniesie tam figurkę Dzieciątka Jezus.
W tym roku po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią do Betlejem znów mogą przyjeżdżać turyści z całego świata. - To pierwsze Święta po pandemii bez żadnych restrykcji. Z powrotem przyjeżdżają już pielgrzymi, a na twarzach miejscowych chrześcijan widać uśmiech. Mogą oni znów normalnie pracować w Betlejem - mówi Polskiemu Radiu arcybiskup Pierbattista Pizzaballa.
Posłuchaj
Przesłanie świąt
Pracujący w Jerozolimie polski franciszkanin ojciec Zacheusz Drążek podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem, że przesłaniem tych Świąt z Betlejem jest pokój. - To światło pokoju powinniśmy zanosić tam, gdzie tego pokoju nie ma czyli w naszych rodzinach, w naszych wspólnotach, w naszym państwie, w miejscach, gdzie panuje wojna, chociażby na Ukrainie i w innych miejscach na świecie - dodaje ojciec Drążek.
REKLAMA
Z kolei kustosz franciszkanów w Ziemi Świętej ojciec Francesco Patton zwraca uwagę, że szczególnym przesłaniem tego czasu z Betlejem jest troska o dzieci. - Dla nas chrześcijan w Betlejem Syn Boży stał się dzieckiem. Bóg objawił swoją twarz w dziecku. Dlatego Boże Narodzenie to jednocześnie przesłanie, by zawsze przyjmować dzieci, chronić je i robić wszystko, by dać im pokój, dobrą edukację i szacunek - dodaje Francesco Patton.
"Trzeba przyjść do Betlejem"
Pracujący w Jerozolimie ksiądz Piotr Żelazko mówi Polskiemu Radiu, że w tych dniach to właśnie Betlejem jest najważniejsze. - W całej tej w cudzysłowie "magii dekoracji i jedzenia", spotkań rodzinnych i alkoholowej szczerości i kłótni możemy zapomnieć o co w Świętach chodzi. W Świętach chodzi o tego, który przyszedł. Z niewidzialnego, mieszkającego gdzieś na niedostępnych niebiosach stał się takim jak my małym człowiekiem, urodził się w ubogiej rodzinie - mówi duchowny.
REKLAMA
Ksiądz Piotr Żelazko dodaje, że przyjazd do Betlejem pomaga w przeżywaniu i zrozumieniu tych Świąt. - Trzeba przyjść do Betlejem, zobaczyć to Betlejem, dotknąć tego miejsca i pomyśleć, co to dla mnie znaczy, że niewidzialne stało się cielesne, że niedostępne stało się skończone - podkreśla.
Wojciech Cegielski, Betlejem
***
- Nasilają się akty agresji w Jerozolimie. Chrześcijanie czują się zagrożeni
- TYLKO U NAS "Trzeba połączyć siły, żeby się bronić". Chrześcijanie w Jerozolimie jednoczą się przeciwko izraelskim ekstremistom
***
***
***
Zdjęcia z placu Żłóbka i z wnętrza Groty Narodzenia. Fot Wojciech Cegielski
REKLAMA
![Wojciech Cegielski](http://static.prsa.pl/images/39e1247e-d69a-4ebf-909e-a201f27b52c9.jpg)
![Betlejem](http://static.prsa.pl/images/2d1fb59d-90bf-4bc8-9011-71b87b67c409.jpg)
![Wojciech Cegielski](http://static.prsa.pl/images/a3a63ab7-2cac-4314-84ab-6bf250bfc8ee.jpg)
IAR/
REKLAMA