Wszelkie rekordy pobite. Tak ciepło w Europie jeszcze nie było
Po wyjątkowo gorącym i suchym roku 2022 kraje europejskie biły rekordy ciepła również w Nowy Rok. Jak wyglądało to w poszczególnych miejscach?
2023-01-02, 11:01
- W 120 francuskich miastach pobito rekordy - powiedział Patrick Marlier, meteorolog i dyrektor Agate Météo, prywatnego instytutu badawczego. - Przez cały dzień notowano temperatury bliskie 20 st. C - podkreślił Marlier.
"Rok 2023 rozpoczął się potężnymi anomaliami termicznymi sięgającymi do 20 st. C w znacznej części Europy, pomiędzy Francją a Rosją" - napisał François Jobard, ekspert Meteo France.
- Witamy w roku 2023. Wystarczyła niecała godzina, byśmy poczuli tu najgorętszą styczniową temperaturę w historii: 15,6 st. C, co pobiło poprzedni 122-letni rekord o pół stopnia - tak temperaturę w Utrechcie skomentował holenderski meteorolog Kees van der Leun.
Pogoda w Europie. Pobito rekordowe temperatury
Duński Instytut Meteorologiczny również poinformował o nowym rekordzie ciepła za styczeń. "O godz. 4.50 w Abed na Lollandzie odnotowano 12,6 st. C. Poprzedni rekord to 12,4 st. C odnotowany 10 stycznia 2005 r." - czytamy w oświadczeniu Instytutu Meteorologicznego.
REKLAMA
Jak poinformowano, rok 2022 w Niemczech zakończył się rekordowo wysokimi temperaturami. Niemiecka Służba Meteorologiczna odnotowała najcieplejszy dzień sylwestrowy od czasu rozpoczęcia zapisów pogodowych. 20 st. C odnotowano w południowo-zachodnich Niemczech. W pozostałych częściach kraju temperatura sięgała 18 st. C.
Pobity został rekord temperatury maksymalnej dla Polski w styczniu oraz nowy rekord temperatury maksymalnej w okresie zimowym dla Warszawy - poinformował w niedzielę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. O godz. 11.30 w Warszawie w stacji pomiarowej na Okęciu temperatura wyniosła 18,9 st. C.
- Ciepły początek roku. IMGW ostrzega przed wiatrem. Sprawdź prognozę pogody
- Rekordowo ciepły Nowy Rok. IMGW: czeka nas ochłodzenie i zmiana pogody
IAR/pb
REKLAMA
REKLAMA