Brak zgody Niemiec ws. czołgów. Ekspert z Kijowa: z pomocą partnerów musimy wywierać presję, ważna jest rola Polski

2023-01-22, 12:00

Brak zgody Niemiec ws. czołgów. Ekspert z Kijowa: z pomocą partnerów musimy wywierać presję, ważna jest rola Polski
Prezydent Andrzej Duda podczas rozmowy z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem 18 stycznia br. . Foto: KPRP/ Jakub Szymczuk

- Jesteśmy rozczarowani w związku z "brakiem decyzji" Niemiec o przekazaniu czołgów Ukrainie. Moim zdaniem ostatecznie Berlin wyrazi na to zgodę. Z pomocą Warszawy i innych naszych partnerów musimy jednak wywierać nacisk na niemiecki rząd -  mówił portalowi PolskieRadio24.pl Ołeksandr Musijenko z Centrum Badań Wojskowo-Prawnych.

- Sądzę, że ostatecznie Niemcy podejmą właściwą decyzję. Niedobrze, że jej nie ma, gdyż liczy się czas, trwają walki. Będziemy jednak pracować dalej, będziemy nadal wywierać presję, z pomocą Polski oraz naszych wszystkich przyjaciół. Nie mamy innego wyjścia mówił portalowi PolskieRadio24.pl Ołeksandr Musijenko z Centrum Badań Wojskowo-Prawnych. Niemcy jako producent muszą wyrazić zgodę na przekazanie czołgów Leopard 2 Ukrainie, nawet jeśli uczynić to chcą inne państwa.

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Ekspert dodał, że to bardzo rozczarowujące, bo Ukraina potrzebuje tego rodzaju wsparcia. Szef Pentagonu Lloyd Austen po rozmowach w Ramstein mówił o oknie możliwości, które należy wykorzystać do wiosny i ostrzegał, że sojusznicy mają mało czasu.

Ołeksandr Musijenko cieszył się jednak, że Ukraina otrzymała duży pakiet innego rodzaju pomocy. - Dobrze, że otrzymaliśmy takie wsparcie jak: pojazdy opancerzone, artylerię, systemy obrony powietrznej - mówił.

REKLAMA

Czytaj także:

Analityk podkreślał wcześniej, że to Polska po raz pierwszy podniosła na arenie międzynarodowej inicjatywę stworzenia międzynarodowej koalicji na rzecz wsparcia Ukrainy, w tym przekazania jej czołgów. Uczynił to 11 stycznia na szczycie Trójkąta Lubelskiego we Lwowie prezydent Andrzej Duda.

Czytaj także:

REKLAMA

Zobowiązania Tallińskie

Musijenko dodał, że koalicja ta przybiera realny kształt. Miały miejsce rozmowy podczas spotkania 50 państw w Grupie Ramstein, wcześniej państwa rozmawiały o tej sprawie w Estonii. - Bardzo ważne jest podpisanie Zobowiązania Tallińskiego (w przeddzień spotkania Grupy Ramstein). Dziewięć państw zaświadczyło, że wspierają Ukrainę i będą ją wspierać tak bardzo, jak będzie to potrzebne – mówił. Zobowiązanie podpisali przedstawiciele Polski, Wielkiej Brytanii, Czech i krajów bałtyckich, a także Holandii, Danii i Słowacji.

Ołeksandr Musijenko mówił, że szczególnie ważna jest tu rola Polski. - My, Ukraińcy, dalej, będziemy robić to, co trzeba, walczyć, przeciwstawiając się temu agresywnemu rosyjskiemu monstrum. I będziemy oczekiwać wsparcia i uzbrojenia. Dziękujemy za to, co otrzymaliśmy, ale oczywiste jest, że chcielibyśmy otrzymać i czołgi. To bardzo ważne – podkreślał.

Ekspert dodał, że ciężki walki trwają na wschodzie kraju, do tego Rosjanie próbują zaatakować na południu, od Zaporoża.

Czytaj także:

***

Zwłoka Niemiec za cenę ukraińskiej krwi

"Uzbrajanie Ukrainy w celu odparcia rosyjskiej agresji nie jest jakimś ćwiczeniem decyzyjnym. Ukraińska krew przelewana jest naprawdę. Taka jest cena wahania się nad dostawami Leoparda. Potrzebujemy działań, teraz" - napisał w piątek na Twitterze szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

Prezydent Andrzej Duda na szczycie Trójkąta Lubelskiego we Lwowie z udziałem prezydentów Ukrainy i Litwy zgłosił ideę stworzenia koalicji państw, które mogą przekazać Ukrainie czołgi Leopard 2 – Warszawa w ramach takiej koalicji wyraziła gotowość do przekazania kompanii czołgów. Jak wyjaśniali następnie przedstawiciele rządu, chodzi o stworzenie w sumie brygady lub dwóch brygad czołgów dla Ukrainy.

Inicjatywę Polski wsparły inne państwa, które także dysponują Leopardami 2. Niestety, do przekazania tych czołgów Ukrainie, potrzebna jest zgoda producenta, czyli Niemiec. Te zaś nie wyraziły na to zgody nawet na szczycie w Ramstein, co spotkało się z powszechną krytyką, oburzeniem i pytaniami o powody takich działań Berlina i o siłę związków niemieckich elit rządzących i biznesowych z Moskwą.

REKLAMA

Polska rozmawiała o czołgach w Ramstein w koalicji 15 państw

Jak mówił minister obrony Mariusz Błaszczak, Polska zobowiązała się w Ramstein do wyposażenia ukraińskiej brygady i  do tego, by ją wyszkolić. Polska przekaże jej pozostałe jeszcze czołgi T-72 i bojowe wozy piechoty.

Jak dodał, rozmawiano o czołgach w koalicji 15 państw. Szef MON po rozmowach w Ramstein spotkał się ze swoim niemieckim odpowiednikiem Borisem Pistoriusem (SPD), który kilka dni temu objął stanowisko po dymisji Christine Lambrecht (SPD). Mariusz Błaszczak mówił, że żadne decyzje nie zapadły, a Polska jest gotowa do niestandardowych działań.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował, że Kijów zacznie szkolenie żołnierzy w zakresie walki z użyciem czołgów Leopard 2.

Lloyd Austen mówi o oknie możliwości i pomocy innych państw

Na konferencji w Ramstein Lloyd Austen, szef Pentagonu mówił, że do wiosny istnieje okno możliwości, by wzmocnić Ukrainę odpowiednim sprzętem.

REKLAMA

Stany Zjednoczone zadeklarowały kolejny pakiet wsparcia o wartości 2,5 mld dolarów. Jak zaznaczył szef Pentagonu w Ramstein, obejmuje on między innymi systemy NASAMS wraz z amunicją, osiem systemów obrony powietrznej Avenger. 59 gąsiennicowych wozów bojowych piechoty Bradley, 90 pojazdów opancerzonych Stryker, oprócz tego m.in. pojazdy Humvee i duże zasoby artyleryjskie. Austen zaznaczył, że zapadły też uzgodnienia ds. szkoleń ukraińskich żołnierzy.

Dodał, że Francja, Wielka Brytania, Niemcy przekazują Ukrainie obronę powietrzną, systemy Patriot. Do ich przekazania zobowiązała się także Holandia.

Wielka Brytania ofiarowuje maszyny Challenger 2, co jak mówił Austen, jest pierwszym przypadkiem, gdy na Ukrainę trafia czołg podstawowy produkcji zachodniej.

Inne państwa, jak wspominał, także przekazują pomoc. Szwecja zobowiązuje się do przekazania 50 wozów bojowych CV90. Dania przekaże 19 armatohaubic, Łotwa wesprze przekazując Stingery i helikoptery, Estonia – armatohaubice i amunicję. Istotną pomoc zaoferowała także Kanada. Nie jest to pełna lista.

REKLAMA

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin mówił też w Ramstein, że Polska pozostaje liderem wsparcia dla Ukrainy, jeśli chodzi o wozy opancerzone, szkolenia, pomoc dla uchodźców.  

***

Opracowała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl


Leopard 2. Infografika PAP Leopard 2.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej