more_horiz
Wiadomości

Podejrzana o współpracę z Rosją kobieta wylądowała w szpitalu. Jej auto eksplodowało

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 23:31
W okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy eksplodowało auto kobiety podejrzanej o przekazywanie Rosjanom danych o przeciwnikach władz okupacyjnych - podały lojalne wobec Kijowa władze miasta. Kobieta jest w szpitalu, jej stan nie jest znany.
W okupowanym Berdiańsku eksplodowało auto kobiety podejrzanej o kolaborację
W okupowanym Berdiańsku eksplodowało auto kobiety podejrzanej o kolaboracjęFoto: Twitter/Bielsatpl

- Eksplodował samochód Wałentyny Mamaj. To właśnie ona pomagała okupantom w znalezieniu patriotów ukraińskich, którzy mogli stawiać opór [...] Pomagała też w organizacji pseudoreferendum. Na razie jest w szpitalu, o jej stanie nic teraz nie wiadomo - powiedziała Wiktoria Halicyna, przedstawicielka rady miejskiej Berdiańska lojalnej wobec władz w Kijowie. Jej wypowiedź przekazała agencja Ukrinform.

Podejrzenia

Przypomina ona, że latem 2022 r. Prokuratura Generalna poinformowała oficjalnie, iż Mamaj jest podejrzana o zdradę stanu. Śledczy twierdzą, że od końca lutego 2022 r. Mamaj była informatorką rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), jawnie popierała powołane przez Rosjan władze okupacyjne. Informowała też wojskowych Rosji o miejscach stacjonowania żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy.

Berdiańsk, 100-tysięczny port nad Morzem Azowskim, znajduje się pod okupacją rosyjską od 27 lutego 2022 r.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także