59. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. Dziś spotkanie prezydentów Polski, Francji i kanclerza Niemiec

2023-02-17, 06:00

59. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. Dziś spotkanie prezydentów Polski, Francji i kanclerza Niemiec
W piątek rozmowy prezydentów Polski, Francji i kanclerza Niemiec. Foto: HANNIBAL HANSCHKE / Reuters / Forum

Prezydent Andrzej Duda spotka się w piątek w Monachium z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Rozmowy przywódców Trójkąta Weimarskiego odbędą się na marginesie rozpoczynającej się 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

- Będziemy mówili o spójności sojuszniczej, o współdziałaniu, o jedności w ramach NATO, o wszystkich kwestiach związanych z umacnianiem wschodniej flanki. Będziemy mówili też o wsparciu dla Ukrainy - co jeszcze jesteśmy w stanie dla niej zrobić, jakie mogą być przewidywalne scenariusze rozwoju sytuacji na Ukrainie - zapowiadał Andrzej Duda, który będzie przebywał w Monachium do soboty.

Przy okazji Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, która zakończy się w niedzielę, polski prezydent spotka się jeszcze z prezydentem-elektem Czech Petrem Pavlem oraz premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem.

59. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa

Wydarzenie w stolicy Bawarii zdominują dyskusje o sytuacji międzynarodowej niemal rok po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Konferencja zgromadzi światowych przywódców, a także czołowe postacie ze środowiska akademickiego, biznesowego i społeczeństwa obywatelskiego.

W Monachium - oprócz prezydentów Polski, Francji i kanclerza Niemiec - wystąpią również m. in. wiceprezydent USA Kamala Harris i sekretarz Stanu Antony Blinken, premier Mateusz Morawiecki, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, premier Włoch Giorgia Meloni, a także szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba oraz Wang Yi, były szef chińskiego MSZ, odpowiadający w Komunistycznej Partii Chin za politykę zagraniczną.

W związku z przyjazdem do Monachium chińskiego czołowego dyplomaty i amerykańskiego sekretarza stanu pojawiły się spekulacje, że dojdzie do spotkania obu polityków. Antony Blinken odłożył plany podróży do Pekinu po tym, jak na początku lutego amerykańskie samoloty zestrzeliły na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych balon o średnicy 60 metrów z antenami i urządzeniami do transmisji danych. Waszyngton twierdzi, że był to chiński balon szpiegowski; z kolei Pekin - że meteorologiczny.

Posłuchaj

W piątek rozmowy prezydentów Polski, Francji i kanclerza Niemiec - relacja Karola Darmorosa (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

ng/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej