more_horiz
Wiadomości

Główny dyplomata Chin odwiedzi Francję, Włochy, Węgry i... Rosję

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2023 13:02
- Główny dyplomata Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Wang Yi weźmie udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa oraz w dniach 14-22 lutego odwiedzi Francję, Włochy, Węgry i Rosję - ogłosił rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin.
Główny dyplomata Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Wang Yi weźmie udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa
Główny dyplomata Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Wang Yi weźmie udział w Monachijskiej Konferencji BezpieczeństwaFoto: Agencja Forum

59. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa odbędzie się w dniach 17-19 lutego. Wang Yi wygłosi tam przemówienie, w którym przedstawi stanowisko Pekinu na temat najważniejszych kwestii międzynarodowych - powiedział rzecznik MSZ.

Wang Yi, który do niedawna kierował chińskim MSZ, jest obecnie dyrektorem biura komisji ds. zagranicznych KPCh i członkiem Biura Politycznego Komitetu Centralnego partii. W Chinach aparat partyjny jest nadrzędny w stosunku do administracji państwowej.

Władze Chin nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie

Według źródeł agencji Kyodo państwa grupy G7 rozważają spotkanie w kuluarach monachijskiej konferencji, na którym potwierdzą swój jednomyślny sprzeciw wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Trwają również rozmowy na temat ewentualnego spotkania Wanga z szefem MSZ Japonii Yoshimasą Hayashim - podała japońska agencja.

Władze Chin nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie i wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją. W ubiegłym roku Wang, jeszcze jako szef MSZ, deklarował poparcie Pekinu dla osiągania "strategicznych celów rozwojowych" i umacniania "mocarstwowej pozycji" Rosji "pod przywództwem prezydenta Putina".

Według komentatorów jednym z tematów rozmów Wanga z urzędnikami rosyjskimi mogą być przygotowania do potencjalnej wizyty przywódcy ChRL Xi Jinpinga w Rosji w lutym lub w marcu. Putin zaprosił Xi do złożenia wiosną wizyty w Moskwie, gdy rozmawiał z nim online w grudniu 2022 r.

Czytaj także:

PAP/koz

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także