"Zobaczyliśmy, że diabeł jest tu, na Ziemi". Zełenski o najstraszniejszym dniu wojny
- Najstraszniejszy dzień wojny był wtedy, kiedy zobaczyłem Buczę po wyzwoleniu z rąk sił rosyjskich - wyznał w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas konferencji prasowej.
2023-02-24, 19:00
Przywódca Ukrainy, na konferencji prasowej zwołanej w rok po eskalacji rosyjskiej agresji na Ukrainie, przyznał, że najstraszniejszym momentem wojny był dzień, w którym zobaczył Budzę wyzwoloną spod rosyjskiej okupacji.
- Na pewno Bucza, to, co zobaczyłem, kiedy ją wyzwoliliśmy. Było to bardzo straszne. Zobaczyliśmy, ze diabeł nie jest gdzieś tam, on jest tu, na Ziemi - powiedział Wołodymyr Zełenski odpowiadając na pytanie o to, jaki dzień wojny był dla niego najstraszniejszy.
Jedna z największych tragedii, ale nie jedyna
Tragedia w Buczy w obwodzie kijowskim była jedną z największych w rosyjskiej wojnie przeciw Ukrainie. Cały świat był zszokowany masowymi zabójstwami cywilów, porwaniami, torturami, gwałtami i szabrownictwem dokonywanymi przez rosyjskich wojskowych wobec cywilów. Zginęlo ponad 420 mieszkańców Buczy. Cywilów zabijano m.in. poprzez strzał w potylicę. Po wyzwoleniu miasta znaleziono zbiorowe groby, ciała porzucone na ulicach.
Bucza nie była jedynym miastem, którego mieszkańcy padli ofiarami zbrodni Rosjan. Ukraiński resort obrony wskazuje także m.in. na wydarzenia w Iziumie w obwodzie charkowskim. "We wrześniu po odbiciu miasta z rąk rosyjskich w lesie znaleziono ok. 450 grobów; wśród pochowanych tam ludzi przeważali cywile. Większość ofiar zginęła śmiercią nienaturalną m.in. wskutek ataków artyleryjskich, wybuchów min. Znaleziono ciała ze sznurami na szyi i rękach, z połamanymi kończynami i ranami postrzałowymi. Zwłoki kilku mężczyzn miały amputowane genitalia" - pisze ukraińskie ministerstwo obrony.
REKLAMA
(PAP)
Ponad 70 tys. rosyjskich zbrodni na Ukrainie
Jak wynika z danych biura prokuratora generalnego Ukrainy, władze ukraińskie zarejestrowały dotychczas ponad 71 tys. przypadków rosyjskich zbrodni wojennych i zbrodni agresji. Według ukraińskiego ministerstwa obrony najpoważniejsze z nich to (na podstawie agencji informacyjnej resortu obrony Armija Inform).
Posłuchaj
"Najostrzejsze potępienie" rosyjskiej inwazji oraz zapowiedź "niezachwianej" solidarności z Ukrainą - Polska, Francja i Niemcy wydały wspólną deklarację w rocznicę rosyjskiej inwazji. Przywódcy krajów Trójkąta Weimarskiego uzgodnili założenia tej deklaracji tydzień temu, podczas konferencji bezpieczeństwa w Monachium - relacja Karola Surówki (IAR) 0:59
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- Katownie, masowe groby, deportacja dzieci. 70 tys. odnotowanych zbrodni Rosji to wierzchołek góry lodowej
- Polska prokuratura zbiera dowody na rosyjskie zbrodnie wojenne. Zapoznaje się z nimi Trybunał w Hadze
- Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich - żeby świat nie zapomniał
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA