Będą wspólne unijne zakupy amunicji dla Ukrainy. Minister obrony Estonii: jest wola i możliwości działania
Minister obrony Estonii Hanno Pevkur z zadowoleniem przyjął zgodę unijnych krajów na wspólne zakupy amunicji dla Ukrainy.
2023-03-20, 16:41
Milion pocisków do haubic kalibru 155 milimetrów ma być przekazanych w ciągu dwunastu miesięcy. Unia Europejska na ten cel przeznaczy miliard euro z Europejskiego Funduszu Pokojowego. Drugie tyle zostanie przekazane na pokrycie kosztów tych krajów, które ze swoich magazynów przekażą Ukrainie amunicję.
- To dobry dzień. Jest jeszcze wiele szczegółów do uzgodnienia, ale to pokazuje, że jeśli jest wola, są możliwości działania. I mam naprawdę nadzieję, że możliwie szybko uzgodnimy wszystkie małe szczegóły, by dostarczyć Ukrainie milion pocisków, których desperacko potrzebują właśnie teraz - powiedział szef estońskiego resortu obrony.
Grupowe zakupy pozwalają na wynegocjowanie niższej ceny i szybszą realizację zamówień. Szansę na kontrakty mają firmy w Polsce będącej największym producentem amunicji, której pilnie potrzebuje teraz Ukraina.
Pojutrze na rozmowy do Polski w tej sprawie przylatuje unijny komisarz do spraw przemysłu Thierry Breton, o czym wczoraj informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
REKLAMA
>>>Wspólne zamówienia i zakupy amunicji dla Ukrainy. Jest porozumienie unijnych krajów<<<
Wspólne zakupy
Plan jest złożony z trzech elementów i przewiduje pilne dostarczenie Ukrainie miliona sztuk amunicji. Pierwszy element to przekazywanie przez unijne kraje pocisków, które mają one jeszcze w swoich magazynach. Na zwrot poniesionych kosztów Unia przeznaczy miliard euro z Europejskiego Funduszu Pokojowego. Drugi miliard będzie na wspólne zamówienia amunicji. Grupowe zakupy pozwalają na wynegocjowanie niższej ceny i szybszą realizację zamówień.
Posłuchaj
REKLAMA
Szansę na kontrakty mają firmy w Polsce będącej największym producentem amunicji, której pilnie potrzebuje teraz Ukraina. Pojutrze na rozmowy do Polski w tej sprawie przylatuje unijny komisarz do spraw przemysłu Thierry Breton, o czym wczoraj informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz także:
- Jest nakaz aresztowania Władimira Putina. Wydał go Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze
- "Nadszedł czas, aby konfiskować rosyjski majątek". Apel premiera Morawieckiego do europejskich przywódców
Ma rozmawiać z władzami w Warszawie i odwiedzić zakłady Dezamet należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Trzeci element planu będzie realizowany w perspektywie długoterminowej i będzie polegał na wspieraniu europejskiego przemysłu zbrojeniowego, by zwiększyć jego moce produkcyjne.
IAR/as
REKLAMA