"U nas interweniowano, w przypadku Francji panuje cisza". Waszczykowski o podwójnych standardach UE
- Gdy polski rząd reformował wymiar sprawiedliwości, mieliśmy olbrzymie interwencje instytucji europejskich. W przypadku Francji panuje cisza i przyzwolenie. Są co najwyżej głosy o nadmiernym użyciu siły, ale nikt nie kwestionuje praworządności Francji - powiedział europoseł PiS Witold Waszczykowski, komentując sytuację we Francji. - Mamy do czynienia z podwójnymi standardami - dodał.
2023-03-29, 07:24
- Prezydent Macron, który nie musi już ubiegać się o reelekcję, ponieważ francuska konstytucja nie pozwala na trzecią kadencję, podjął się krucjaty w kwestii reform socjalnych - ocenia europoseł PiS Witold Waszczykowski.
Zastrzega, że "jest to oczywiście dozwolone i czasem potrzebne", ale "prezydent Francji robi to z pominięciem reguł demokratycznych". - Wbrew konsultacjom społecznym, które pokazały brak akceptacji dla zmian w tym kształcie - wskazał.
- Oprócz tego, próbuje te reformy przeprowadzić »szybką ścieżką«, czyli z pominięciem - tak ważnych dla legitymizacji reformy - właściwych głosowań w parlamencie - przypomina Witold Waszczykowski.
Ideologia, doktryna i ambicje, nie interes społeczny
- Wskazuje to wyraźnie, że Emmanuel Macron kieruje się bardziej ideologią, swoją doktryną polityczną i ambicjami osobistymi, niż interesem społeczeństwa - dodaje eurodeputowany.
REKLAMA
- Prezydent Francji przed laty przegrał rywalizację o przywództwo w kwestiach politycznych i bezpieczeństwa w Europie. Chce zachować dla siebie pewną istotną rolę w kwestiach ideologicznych oraz rolę nieugiętego reformatora w kwestiach społecznych we Francji - podkreśla były szef polskiej dyplomacji.
Waszczykowski: podwójne standardy w Europie
Witold Waszczykowski zwraca także uwagę na całkowicie różne reakcje instytucji unijnych na sytuację we Francji i w Polsce.
- Mieliśmy przykłady tego, że gdy polski rząd reformował wymiar sprawiedliwości, czy sam wymiar sprawiedliwości przypominał obowiązujące u nas prawo, chociażby w kwestii aborcji - mieliśmy olbrzymie interwencje instytucji europejskich, choć nie są to sprawy objęte traktatami europejskimi - zaznacza.
- W przypadku Francji panuje cisza i przyzwolenie. Pojawiają się co najwyżej głosy o nadmiernym użyciu siły, ale nikt nie kwestionuje praworządności Francji. Mamy do czynienia z podwójnymi standardami w Europi - wskazuje.
- Wobec rządów konserwatywnych stosuje się reprymendy. Nawet w kwestiach, gdzie prawo europejskie nie dotyczy. Wobec rządów głównego, liberalnego nurtu stosuje się ochronę i przyzwolenie na brutalne działania - podsumowuje Witold Waszczykowski.
REKLAMA
Dziesiąta runda protestów, są zatrzymani
We Francji odbyła się dziesiąta runda protestów przeciwko reformie emerytalnej. Według MSW w demonstracjach wzięło udział 740 tysięcy osób. Najwięcej osób demonstrowało w Paryżu: według związkowców - 450 tysięcy, według MSW - około 93 tysięcy. To mniej niż w ubiegły czwartek. Według komentatorów to efekt alarmujących zapowiedzi MSW, które ostrzegało przed obecnością setek lewicowych radykałów na protestach.
Posłuchaj
- Macron schował ręce pod stołem i zdjął luksusowy zegarek. Mówił wtedy o podwyższeniu wieku emerytalnego. Fala oburzenia
- Francja w ogniu protestów, blokady dróg, strajki. Amanda Dziubińska (PISM): Macron nie wycofa się z reformy emerytur
- Antyrządowe protesty we Francji. "Macron schodzi na arenę ugasić serię pożarów"
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA