Niemiecki think tank krytycznie o odznaczeniu dla Merkel. Wytyka jej błędy w polityce wobec Rosji i energetyce

2023-04-16, 23:49

Niemiecki think tank krytycznie o odznaczeniu dla Merkel. Wytyka jej błędy w polityce wobec Rosji i energetyce
Niemiecki think tank: odznaczenie dla Merkel to pomyłka. Foto: Drop of Light/Shutterstock

Była niemiecka kanclerz Angela Merkel otrzyma w poniedziałek najwyższe niemieckie odznaczenie za zasługi – Krzyż Wielki Specjalnego Wykonania. Krytycy polityk, m.in. think tank Republic21, oceniają rządy Merkel jako pełne politycznych błędów wobec Rosji i Putina. Źle oceniono też politykę energetyczną i politykę migracyjną realizowane przez jej gabinety - zauważa portal ZDF.

Jak przypomina ZDF, Krzyż Wielki Specjalnego Wykonania za zasługi cywilne dla RFN w 1954 roku otrzymał Konrad Adenauer, a w 1998 roku - Helmut Kohl. 17 kwietnia 2023 roku odznaczenie otrzyma po raz pierwszy kobieta - Angela Merkel.

Prezydent Niemiec Frank Walter Steinmeier uhonoruje w ten sposób 16-letnią kadencję Merkel, która urodziła się jako córka pastora i była pierwszą kobietą oraz pierwszą osobą ze Wschodnich Niemiec, piastującą urząd kanclerza – przypomina ZDF i zauważa: "Kryzys uchodźczy, zmiany klimatyczne, aneksja Krymu przez Rosję były głównymi tematami jej urzędowania. Zdaniem krytyków, były też wielką porażką Angeli Merkel".

Błędy w relacjach z Rosją

– Nie bez powodu polityka Merkel wobec Rosji jest określana jako najgorszy błąd polityki zagranicznej w historii Republiki Federalnej Niemiec – stwierdził Andreas Roedder z think tanku Republic21 w programie ZDF "Berlin direkt".

– Co prawda po aneksji Krymu należało negocjować z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, np. w ramach porozumienia mińskiego. Jednak prawdziwy błąd polegał na dalszym zaufaniu wobec Putina, nawet jeśli wszystkie widoczne sygnały wskazywały, że tak nie powinno się dziać – podkreślił Roedder.

Czytaj także:

– Niewłaściwa była również polityka energetyczna Merkel i pospieszne wycofywanie się z energetyki jądrowej. A polityka migracyjna i pamiętne zdanie Merkel "Damy radę", doprowadziły do największego chaosu w historii niemieckiej polityki – dodał ekspert ds. integracji, Ahmad Mansour.

Zdaniem Roeddera, dziedzictwo kanclerz Merkel jest "problematyczne". – Uważam, że błędem jest przyznanie tego Krzyża Wielkiego Angeli Merkel teraz, półtora roku po zakończeniu jej kadencji – podkreślił.

Szef CDU broni Angeli Merkel

– To był długa, 16-letnia praca kanclerz przy różnych konstelacjach rządowych, także z poważnymi światowymi kryzysami. Merkel trzymała w jedności kraj i Europę, a jej polityka zawsze była oparta na zasadach. Myślę, że to usprawiedliwia taki dowód uznania” – przekonywał z kolei były przewodniczący CDU Armin Laschet.

Bronił też polityki Merkel wobec Rosji. – Od czasu aneksji Krymu wielokrotnie podejmowano próby deeskalacji konfliktu. Zawsze lepiej jest rozmawiać, niż ruszać na wojnę. Putin nadużył tej polityki (...). Porozumienie mińskie zapobiegło wybuchowi wojny – dodał Laschet.

Święto byłej kanclerz bez liderów CDU

ZDF przypomina, że Merkel jest krytykowana również za politykę klimatyczną czy brak cyfryzacji w Niemczech.

"Liczne konflikty z jej rodzimą partią, CDU, znalazły odzwierciedlenie także w ceremonii wręczenia odznaczenia, która będzie mieć miejsce w poniedziałkowy wieczór" – zauważa ZDF.

Wśród 20 gości, których Merkel mogła zaprosić na uroczystość i kolację, znaleźli się m.in. piłkarz Juergen Klinsmann i aktor Ulrich Matthes, a także bliskie współpracowniczki Merkel. Z polityków SPD zaproszony został były wicekanclerz Franz Muentefering i następca Merkel - Olaf Scholz. "Zabrakło wśród gości osób z obecnego kierownictwa CDU, jak choćby lidera partii Friedricha Merza" – konstatuje ZDF.

ms/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej