11. pakiet sankcji wobec Rosji. Dziś jest oczekiwana zgoda unijnych ambasadorów

Dziś jest oczekiwana zgoda ambasadorów unijnych krajów na 11. pakiet sankcji wobec Rosji. 

2023-06-21, 10:24

11. pakiet sankcji wobec Rosji. Dziś jest oczekiwana zgoda unijnych ambasadorów
Dziś jest oczekiwana zgoda ambasadorów na 11. pakiet sankcji wobec Rosji. Foto: Sinonimas/ Shutterstock

Większość dyplomatów, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, spodziewa się akceptacji, ale są też i tacy, którzy wskazują, że jest jeszcze kilka nierozwiązanych kwestii. Jedenasty pakiet skupia się przede wszystkim na walce z omijaniem dotychczasowych sankcji i usuwaniu luk.

Zgodę na 11. pakiet do tej pory uniemożliwiał sprzeciw Węgier i Grecji. Powodem było umieszczenie przez Ukrainę węgierskiego banku i greckich firm na liście międzynarodowych sponsorów wojny. Usunięcia tych zapisów domagały się władze w Budapeszcie i Atenach.

"Węgrzy są gotowi poprzeć 11. pakiet sankcji"

- Teraz Węgrzy są gotowi poprzeć jedenasty pakiet sankcji, bo rozmowy z Kijowem są pozytywne - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z unijnych dyplomatów. Dodał, że jeszcze dziś rano Grecja takiej gotowości do poparcia pakietu nie wyrażała.

Posłuchaj

Dziś oczekiwana zgoda ambasadorów na 11. pakiet sankcji wobec Rosji. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty

Pozostałe kwestie techniczne, które blokowały przyjęcie restrykcji, wydają się już rozwiązane. Chodziło między innymi o doprecyzowanie zapisów dotyczących statków, które wyłączają transmitery pozwalające na ich lokalizacje i są podejrzewane o przewożenie towarów objętych sankcjami. Nie ma już zakazu wpływania do portów dla takich statków, ale jest wymóg ścisłego monitorowania załadunków. Złagodzone zostały też zapisy dotyczące nakładania sankcji na kraje, które pomagają Rosji w wojnie na Ukrainie. Nie będzie decyzji Unii o ograniczeniach w handlu z takimi państwami, ale restrykcjami będą obejmowane konkretne firmy i osoby.

REKLAMA

Jedenasty pakiet jest jednym z najsłabszych. Polska wraz z krajami bałtyckimi podkreśla, że brakuje w nim na przykład embarga na rosyjskie diamenty. I nie ma także sankcji wobec Białorusi, która jest określana jako największa luka w unijnym systemie sankcyjnym, bo Rosja wykorzystuje to państwo do obchodzenia restrykcji.

Czytaj też:

dn/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej