Przydacz: wszystkie państwa NATO powinny zwiększyć wydatki na obronność. Polska jest liderem
Jak stwierdził szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, w obecnej sytuacji bezpieczeństwa w Europie wszystkie kraje członkowskie NATO powinny zwiększyć budżety obronne. Kwestia wydatków militarnych była jednym z tematów rozmów ministra Przydacza w Waszyngtonie z doradcą prezydenta Joe Bidena do spraw bezpieczeństwa narodowego, Jakiem Sullivanem.
2023-07-07, 20:43
Polska jest państwem, które przeznacza największą część swojego budżetu na obronność spośród wszystkich członków NATO. Według najnowszych danych w 2023 roku nasz kraj przeznaczy na ten cel 3,9 procent produktu krajowego brutto.
Marcin Przydacz: zwiększanie wydatków na obronność jest konieczne
- Ponieważ zmieniła się sytuacja geopolityczna, jest konieczność zwiększenia wydatków na obronność. Polska jest tutaj absolutnym liderem - powiedział Marcin Przydacz.
Minister w Kancelarii Prezydenta dodał, że określony wcześniej przez NATO poziom wydatków obronnych na poziomie 2 procent PKB powinien być minimum, nawet dla krajów bardziej oddalonych od Rosji.
- Dziś to wschodnia flanka bierze na siebie dużą część odpowiedzialności za bezpieczeństwo regionu euroatlantyckiego. Nie ma powodu, aby inni, nawet dalej geograficznie oddaleni partnerzy, mieliby oszczędzać na kwestiach bezpieczeństwa - powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej.
REKLAMA
Konsultacje przed szczytem NATO
Odnosząc się do kwestii przyjęcia Ukrainy do NATO minister Przydacz wskazał na możliwość ogłoszenia na szczycie w Wilnie powołania rady NATO-Ukraina. Zaznaczył jednak, że decyzje w tej sprawie będą zapadać na szczeblu prezydentów.
Marcin Przydacz odwiedził Waszyngton właśnie w związku ze zbliżającym się szczytem NATO w Wilnie. Szef BPM odbył konsultacje w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, Departamencie Stanu i Pentagonie.
Szczyt NATO w Wilnie
Szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w stolicy Litwy zaplanowany jest na wtorek i środę. Przywódcy krajów członkowskich mają w trakcie spotkania zaakceptować kompleksowy plan zbliżania Ukrainy do Zachodu. Chodzi przede wszystkim o wieloletnią pomoc w tworzeniu nowoczesnej armii, ale także środki na odbudowę kraju.
NATO ma także podnieść istniejącą obecnie Komisję NATO-Ukraina do rangi rady. Stanie się ona platformą konsultacji pomiędzy Kijowem a Sojuszem, także w wypadkach kryzysowych. Politycy z krajów NATO mają też w Wilnie potwierdzić deklarację, że Ukraina zostanie w przyszłości przyjęta do Sojuszu, choć żadna data prawdopodobnie nie zostanie podana.
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE: Paweł Krutul w Polskim Radiu 24
Czytaj również:
- Szczyt NATO w Wilnie. Weźmie w nim udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
- "Spełnienie moich politycznych marzeń i śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego". Andrzej Duda o dobrych relacjach z Litwą
Posłuchaj
Szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta, Marcin Przydacz, powiedział, że w obecnej sytuacji bezpieczeństwa w Europie wszystkie kraje członkowskie NATO powinny zwiększyć budżety obronne. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 0:57
Dodaj do playlisty
IAR/jmo
REKLAMA