W Brukseli otwarto wystawę o zniszczeniu Jasła. Niemcy spalili 97 proc. miasta

Wystawa o wysiedleniu, okradzeniu i doszczętnym zburzeniu Jasła przez Niemców w 1944 roku została dziś otwarta w Przedstawicielstwie Polski przy Unii w Brukseli.

2023-07-19, 18:31

W Brukseli otwarto wystawę o zniszczeniu Jasła. Niemcy spalili 97 proc. miasta
Bruksela: wystawa o wysiedleniu, okradzeniu i zburzeniu Jasła przez Niemców. Foto: Twitter/Poland in the UE

Jasło zostało spalone w 97 procentach przez niemieckiego okupanta z premedytacją - powiedział europoseł Bogdan Rzońca inicjator ekspozycji. Deputowany powiedział, że Niemcy uznali, że jeśli Jasło nie będzie niemieckie, to nie będzie go w ogóle.

- Chcemy pokazać jak zachowywali się perfidnie Niemcy w sytuacji, kiedy już wiedzieli, że przegrają wojnę i jaki wielki dramat spotkał Jaślan i Jasło. Nasze żale nie są żalami ani politycznymi ani wydumanymi tylko po prostu ludziom stała się krzywda. Całe lata później mieszkańcy Jasła nie mogli się odnaleźć, ani majątkowo, ani rodzinnie ani tożsamościowo po tym co ich spotkało - powiedział europoseł Bogdan Rzońca.

Deputowany zwrócił uwagę, że Jasło tak naprawdę nie otrzymało żadnych odszkodowań. Jego zdaniem to kolejny dowód na potrzebę przeprowadzenia dyskusji na temat rekompensat za straty wojenne.

Posłuchaj

Bruksela: wystawa o wysiedleniu, okradzeniu i zburzeniu Jasła przez Niemców (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Niemcy splądrowali miasto i tysiącami wagonów wywieźli majątki

Autorem wystawy opowiadającej o dramacie Jasła jest dyrektor Muzeum Regionalnego w tym mieście Mariusz Świątek. Mamy fotografie pokazujące miasto przed zniszczeniem i po zniszczeniu. - Tutaj na wystawie mamy raptem 20 kilka plansz, czyli 20 kilka obiektów, dworzec kolejowy, ratusz, hotel, ale nie było już miejsca na przykład na pokazanie poszczególnych domów mieszkańców, bo to też jest tragedia często dla osób, które miały jakiś skromny domek, który stanowił dorobek ich życia. Jego utrata oznaczała, że muszą wszystko zaczynać od początku - powiedział Mariusz Świątek.

REKLAMA

We wrześniu 1944 roku mieszkańcy Jasła czekali na wyzwolenie spod niemieckiej okupacji, ale ówczesny starosta jasielski Walter Gentz nakazał im opuszczenie miasta w ciągu 48 godzin. Niemcy splądrowali miasto i tysiącami wagonów wywieźli majątki rodzin i zakładów pracy, a wtedy Jasło było centralnym okręgiem przemysłowym. Następnie Niemcy zniszczyli miasto. Z ponad 1100 budynków ocalało 39. Jasło w 44 roku musiało opuścić kilkanaście tysięcy mieszkańców, 1945 roku wróciło zaledwie sześciuset.

Czytaj też:

dn/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej