more_horiz
Wiadomości

Szef dyplomacji UE zapowiada przyjazd do Gruzji. To pierwsza wizyta w tym kraju

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023 20:12
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell będzie w Gruzji w czwartek i piątek. To jego pierwsza wizyta w tym kraju. Rozmowy mają dotyczyć europejskiej integracji. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Josep Borrell
Josep Borrell Foto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Relacje na linii Bruksela-Tbilisi są napięte z powodu prorosyjskiej polityki, którą prowadzą gruzińskie władze, choć większość społeczeństwa jest prozachodnia.

Szef dyplomacji UE z wizytą w Gruzji

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell ma spotkać się z prezydent Gruzji, z premierem, a także ministrem spraw zagranicznych, oraz politykami z wszystkich partii politycznych zasiadających w parlamencie. Będzie też rozmawiał z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.

Unia Europejska ma do końca roku zdecydować czy przyznać Gruzji status kraju kandydującego. W połowie ubiegłego roku taki status otrzymały Ukraina i Mołdawia, Gruzja usłyszała, że ma jeszcze dużo do zrobienia i musi wprowadzić niezbędne reformy polityczne i gospodarcze.

Zobacz także na i.pl: Imigranci i turyści, gotówka i handel. Jak Gruzja zarabia na wojnie Rosji z Ukrainą

Niepokojące relacje z Moskwą

Prorosyjskie działania władz w Tbilisi, zwłaszcza po napaści Rosji na Ukrainę, były ostro krytykowane przez Brukselę. Gruzja na przykład nie przyłączyła się do unijnych sankcji wobec Rosji, wręcz zwiększyła wymianę handlową ułatwiając Moskwie działania i wznowiła połączenia lotnicze z Rosją.

Nie ułatwia też dialogu więzienie byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego, którego stan zdrowia się pogarsza. Unia Europejska w lutym tego roku złożyła oficjalny protest w tej sprawie.

Zobacz także na TVP Info: Juszczenko: Słowa Kaczyńskiego w Gruzji odsłoniły prawdziwe oblicze Rosji

Czytaj także:

Posłuchaj
00:48 12534407_1.mp3 Josep Borrell ma spotkać się z prezydent Gruzji, z premierem, a także ministrem spraw zagranicznych, oraz politykami z wszystkich partii politycznych zasiadających w parlamencie. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Beata Płomecka

IAR/Beata Płomecka/kg

Zobacz także

Zobacz także