Zbliża się szczyt Trójmorza. Przydacz: spodziewane jest dołączenie Grecji, a Mołdawia ma otrzymać specjalny status
W środę w Bukareszcie rozpocznie się szczyt Inicjatywy Trójmorza; spodziewane jest dołączenie do formatu trzynastego członka, Grecji. Jak zapowiedział prezydencki minister Marcin Przydacz, podczas spotkania polski prezydent Andrzej Duda będzie mówił m.in. o konieczności rozwoju infrastruktury tranzytowej.
2023-09-06, 12:31
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w środę udaje się z dwudniową wizytą do Rumunii. W Bukareszcie prezydent weźmie udział w 8. Szczycie i Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza.
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz zwrócił uwagę przed wylotem, że w szczycie w Bukareszcie wezmą udział przedstawiciele 12 państw zrzeszonych w ramach Inicjatywy Trójmorza. Dodatkowo, w spotkaniu weźmie udział specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry, zaś w formule on-line w dyskusji weźmie udział prezydent stowarzyszonej z Inicjatywą Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Rozwój Trójmorza
Przydacz zauważył, że Inicjatywa Trójmorza stale rozwija się i przyciąga inwestycje infrastrukturalne, co sprawia, że kolejne państwa regionu chcą dołączać do tego formatu. Wskazał, że podczas szczytu w Bukareszcie spodziewane jest dołączenie Grecji do Inicjatywy Trójmorza oraz przyznanie Mołdawii statusu państwa stowarzyszonego.
- Pan prezydent w swoim wystąpieniu planuje zainicjować dyskusję na temat rozwoju infrastruktury tranzytowej i transportowej. Dzisiejsza rzeczywistość na wschód od naszych granic, blokada portów czarnomorskich, pokazuje, jak ważną rolę Europa środkowa, w tym Polska, a także Rumunia, Słowacja i inne państwa regionu, odgrywają w tranzycie, w tym dóbr rolno-spożywczych - powiedział prezydencki minister.
REKLAMA
- Szczyt w Bukareszcie. Ekspert OSW: Trójmorze musi zacząć prace nad włączeniem Ukrainy do UE
- Sekretariaty krajowe mogą być silnikami Trójmorza. Dr Popławski: są potrzebne, by działać skutecznie w interesie regionu
W środę po południu polski prezydent weźmie udział w sesji otwierającej Szczytu Inicjatywy Trójmorza. Następnie prezydenci Polski, Rumunii, a także prezydenci Litwy i Chorwacji: Gitanas Nauseda i Zoran Milanović spotkają się z przedstawicielami mediów.
Ostatnim zaplanowanym na środę punktem wizyty Andrzeja Dudy będzie udział w obiedzie oficjalnym wydawanym przez prezydenta Rumunii na cześć głów państw i szefów rządów uczestniczących w Szczycie.
Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza
W czwartek Andrzej Duda weźmie udział w sesji otwierającej Wysokiego Szczebla Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza, organizowanego co roku przy okazji kolejnych szczytów; spotka się też z premierem Rumunii Marcelem Ciolacu.
Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.
REKLAMA
***
NA INFOGRAFICE: obecna mapa Trójmorza. Po szczycie w Bukareszcie dojdzie do zmian.
REKLAMA