more_horiz
Wiadomości

Szczyt w Bukareszcie. Ekspert OSW: Trójmorze musi zacząć prace nad włączeniem Ukrainy do UE

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2023 14:00
- Nowym i ważnym interesem regionu, o którym warto rozmawiać i który warto dopracowywać m.in. na szczycie w Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie, jest to, jak włączyć Ukrainę do Unii Europejskiej. Połączenie infrastrukturalne będzie następować przez kraje Europy Środkowej - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl dr Konrad Popławski (OSW).
Szczyt Unii Europejskiej w Brukseli, Belgia, 23 czerwca 2022 r. przywódcy Unii Europejskiej (UE) przyznali Ukrainie i Mołdawii status kandydatów do członkostwa w bloku, powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel
Szczyt Unii Europejskiej w Brukseli, Belgia, 23 czerwca 2022 r. przywódcy Unii Europejskiej (UE) przyznali Ukrainie i Mołdawii status kandydatów do członkostwa w bloku, powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel Foto: Xinhua News Agency/FORUM

- Połączenie infrastrukturalne Ukrainy z Unią Europejską będzie następować przez kraje Europy Środkowej. Ukraina nie ma bowiem innych połączeń z UE poza Polską, Węgrami, Słowacją, Rumunią. To te kraje wezmą na siebie brzemię rozbudowy infrastruktury wspólnie z Ukrainą - zaznaczył dr Konrad Popławski, rozmawiając z portalem PolskieRadio24.pl o ważnych tematach zbliżającego się szczytu Trójmorza w Bukareszcie.

Jak podkreślił, Trójmorze musi zatem opracować plan włączenia Ukrainy w obszar infrastrukturalny UE, tak by było ono jak najlepiej zorganizowane i przyniosło wszystkim korzyści. 

Przypomniał, że kraje UE graniczące z Ukrainą są obecnie wystawione na dużo większe zaburzenia rynkowe, związane z przyspieszonym włączaniem Ukrainy do wspólnoty, jak widzimy to w kwestii ukraińskiego zboża.

- Jak najłatwiej wysłać zboże do UE - właśnie do krajów sąsiednich. Duży potencjał przedstawia zatem dyskusja, jak włączać Ukrainę do Unii Europejskiej w sposób jak najkorzystniejszy, który będzie sprzyjał reformom w tym kraju i uprzemysłowieniu Ukrainy, a tylko podtrzymaniu surowcowego modelu gospodarki i zalewania rynku unijnego czy to tanią żywnością czy podminowywania konkurencyjności branży logistycznej w Europie Środkowej - zaznaczył ekspert.

- Ważne jest i to, żeby wszystko to odbywało się wedle standardów unijnych, żeby wszelkie normy ekologiczne, socjalne były spełniane, aby nie dochodziło do niesprawiedliwej konkurencji, gdzie jedna strona ma z góry łatwiejsze warunki, bo na przykład nie musi spełniać pewnych standardów i przez to ma dużo tańsze produkty czy usługi - dodał analityk.

- To wszystko składa się na kolejny ważny aspekt, nad którym musimy dyskutować i którym warto, by zajmowało się Trójmorze: włączenie Ukrainy do Unii Europejskiej - podkreślił.

Szczyt Trójmorza w Bukareszcie przyniesie zmiany

Dr Konrad Popławski dodał, że Ukraina ma już status państwa stowarzyszonego z Trójmorzem i to zapewne na tym szczycie się nie zmieni.  - To oznacza ścisłą współpracę. Na razie Trójmorze ma swoich założenia, że uczestniczą w nim tylko członkowie Unii Europejskiej - dodał.

Jak podkreślił analityk w rozmowie z portalem Polskiego Radia, grono państw Trójmorza się powiększa, a ważne jest obecnie tworzenie struktur Trójmorza: są m.in. plany utworzenia sekretariatów krajowych [ZOBACZ WIĘCEJ], które mogłyby pracować na ważnymi dla regionu problemami przez cały rok, opracowywać propozycje rozwiązań politycznych.

- Trójmorze może powołać grupy robocze i sekretariaty krajowe, z których każdy mógłby się mieścić w innym państwie. Zajmowałyby się one opracowywaniem korzystnych dla regionu projektów do realizacji w ramach UE. Obecnie swoje propozycje wysuwają głównie Francja i Niemcy, bez uwzględnienia interesów Europy Środkowej  -  przekazał portalowi PolskieRadio24.pl dr Konrad Popławski (OSW). Jak dodał, stworzenie struktur pracujących na bieżąco pozwoliłoby osiągnąć Trójmorzu jego potencjał. Można zacząć dyskusję nad nimi już na szczycie Trójmorza w Bukareszcie, tak by powstały za rok w Wilnie.

Nowy rodzaj partnerstwa przyznany Ukrainie w 2022 roku

Na szczycie Inicjatywy Trójmorza w Rydze 20 czerwca 2022 roku członkowie gremium przyznali Ukrainie status tzw. partnera uczestniczącego. - (Utworzono) nowy rodzaj partnerstwa z państwami Trójmorza - obok partnerstwa strategicznego, które ma swój specjalny charakter - także partnerstwo uczestniczące, czyli participating partner, nowy rodzaj partnerstwa, które nie jest zarezerwowane tylko dla Ukrainy. Przyznaliśmy go dzisiaj Ukrainie, co znajduje swoje odzwierciedlenie właśnie w naszej wspólnej końcowej deklaracji - tak mowił o tym 20 czerwca 2022 roku prezydent Andrzej Duda. 

Dodał wówczas, że ten sam rodzaj rodzaj partnerstwa może się stać udziałem tych państw, które "leżą w Europie Środkowej, a dzisiaj jeszcze nie są członkami Unii Europejskiej, ale do Unii Europejskiej aspirują". 

Celem Inicjatywy Trójmorza jest budowanie połączeń infrastrukturalnych w Europie Środkowej, m.in. drogowych, kolejowych, łączących systemy energetyczne. Celem jest nadrobienie zaległości w tworzeniu infrastruktury regionu, do której doszło z racji historycznych i wzmocnienie jego konkurencyjności i potencjału gospodarczego.

Ukraina kilka dni po szczycie Trójmorza w Rydze uzyskała status kandydata do UE. 23 czerwca 2022 r. Rada Europejska przyznała Ukrainie i Mołdawii statusy krajów kandydujących. 

***

Z dr. Konradem Popławskim (OSW) rozmawiała Agnieszka Kamińska, PolskieRadio24.pl

Inicjatywa Trójmorza Inicjatywa Trójmorza

Zobacz także

Zobacz także