Skuteczny sprzeciw Polski wobec relokacji migrantów. Zapisy usunięte z deklaracji po szczycie w Grenadzie
Polska nie zgodziła się z zapisami deklaracji UE po szczycie w Grenadzie dotyczącymi migracji, zostały więc one usunięte z dokumentu. Powodem był brak odniesień do jednomyślności w polityce migracyjnej. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił także pięciopunktowy plan walki z nielegalną migracją. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
2023-10-06, 18:30
Skutkiem unijnego szczytu w Grenadzie są więc wspólne oświadczenie unijnych państw dotyczące strategii Wspólnoty na przyszłość i rozszerzenia oraz osobna deklaracja poświęcona migracji autorstwa przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji po nieformalnym szczycie unijnych przywódców, że rząd Prawa i Sprawiedliwości jest jedynym gwarantem powstrzymania nielegalnej imigracji w Europie.
- W latach 2015-2016 ostrzegaliśmy przed kryzysem migracyjnym, teraz przestrzegamy przed tym samym zjawiskiem. Wtedy byliśmy bardzo zdecydowani i dopięliśmy swego - w czerwcu 2018 r. postawiliśmy twarde veto i włożyliśmy takie zapisy do konkluzji Rady Europejskiej, które świadczyły o pełnej dobrowolności względem nielegalnej imigracji. Dlatego dzisiaj mówimy to samo - zaznaczył szef rządu.
Polityka migracyjna UE. Polska proponuje UE referendum
Premier Mateusz Morawiecki zaproponował przywódcom krajów Unii Europejskiej przeprowadzenie referendum w sprawie relokacji nielegalnych migrantów w swoich państwach. Podkreślił, że między innymi prezydent Francji stwierdził, iż warto zapytać obywateli o ich stosunek do przyjmowania migrantów.
REKLAMA
- To, co zaproponowała Polska, staje się dzisiaj częścią tematu w Europie. Rozmawiałem o tym z premierem Norwegii, z premierem Szwecji, z premierem Republiki Czeskiej i z wieloma innymi premierami. Wszyscy odnieśli się z wielkim zrozumieniem do naszego planu referendalnego - powiedział Mateusz Morawiecki.
Zdaniem premiera siły, które zachęcają do bojkotu ogólnokrajowego referendum w Polsce, są antydemokratyczne.
Polska propozycja w sprawie migracji. Pięć punktów planu premiera Morawieckiego
Na nieformalnym szczycie przywódców Unii Europejskiej w hiszpańskiej Grenadzie premier przedstawił także pięciopunktowy plan walki z nielegalną migracją. Przewiduje on zlikwidowanie pomocy socjalnej dla osób, które nielegalnie dostaną się na teren Wspólnoty, skuteczną ochronę granic zewnętrznych Unii, walkę z przemytnikami ludzi, patrole na Morzu Śródziemnym i dodatkowe kontrole na granicach.
Posłuchaj
Na wniosek Polski, z deklaracji po unijnym szczycie w hiszpańskiej Grenadzie, zostały usunięte zapisy dotyczące migracji. Powodem był brak odniesień do jednomyślności w polityce migracyjnej - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:57
Dodaj do playlisty
Czytaj także w tvp.info: Premier: bezpieczeństwo albo masowa nielegalna migracja w Europie
REKLAMA
[ZOBACZ TAKŻE] Europoseł PiS Beata Szydło w Programie 1 Polskiego Radia
Czytaj także w I.pl: Orban stawia weto paktowi migracyjnemu. Nazwał pakt "gwałtem prawnym"
IAR/ mbl
REKLAMA