Polscy europosłowie zadowoleni z rekomendacji KE dot. Ukrainy, Mołdawii i Gruzji

Polscy europosłowie są zadowoleni z rekomendacji Komisji Europejskiej dotyczących rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Ukrainą i Mołdawią oraz nadania Gruzji statusu kandydata do Unii, choć warunkowo. Ostateczna decyzja należy do przywódców unijnych krajów i musi być jednomyślna, a zostanie podjęta zapewne w połowie przyszłego miesiąca na szczycie w Brukseli - informuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

2023-11-09, 09:41

Polscy europosłowie zadowoleni z rekomendacji KE dot. Ukrainy, Mołdawii i Gruzji
Polscy europosłowie zadowoleni z rekomendacji KE dot Ukrainy, Mołdawii i Gruzji. Foto: EQRoy / Shutterstock

Jeśli będzie zgoda to Ukraina i Mołdawia mogłyby rozpocząć negocjacje wiosną. W przypadku Ukrainy droga do Unii będzie wyboista, bo na pewno nie wejdzie ona do Wspólnoty dopóki toczy wojnę z Rosją, a poza tym samo spełnienie unijnych standardów w 35 rozdziałach negocjacyjnych od rolnictwa, przez kwestie finansowe, konkurencyjne, po transport, podatki czy energię będzie bardzo trudne. Zwracała na to uwagę w rozmowie z Polskim Radiem europosłanka Anna Fotyga.

- Te negocjacje zapewne nie będą łatwe, bo jest wiele pól, które wymagają wyjaśnienia, dostosowania, które wymagają porozumienia, ale temu tak naprawdę służą negocjacje. To jest ważne, żeby do nich w dobrej wierze podchodzić pamiętając, również o tym, że potrzebna jest pomoc Ukrainie w jej walce z agresorem - powiedziała była szefowa polskiego MSZ.

Posłuchaj

Anna Fotyga o rekomendacji KE dot. Ukrainy, Mołdawii i Gruzji (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Halicki: Mołdawia jest geopolitycznie strategicznym partnerem

Podobnego zdania jest europoseł Andrzej Halicki, który powiedział Polskiemu Radiu, że Ukraina musi otrzymywać pozytywne sygnały z Europy. - Ona oczywiście jest dzisiaj w centrum uwagi świata, bo tam toczy się wojna. I te warunki, muszą być jasno określone, zarówno dotyczące reform jak i tych warunków brzegowych, które pomogą również na wielomiliardowe finansowanie tego procesu odbudowy Ukrainy - podkreślił europoseł.

Zastrzegł, że ważna jest także Mołdawia. - Ona jest geopolitycznie strategicznym partnerem. To mały kraj, biedny kraj, ale mamy proeuropejski rząd, proeuropejską prezydent i bardzo proeuropejskie społeczeństwo, które wymaga naszego wsparcia i naszej uwagi - dodał Andrzej Halicki.

Posłuchaj

Andrzej Halicki o rekomendacji KE dot Ukrainy, Mołdawii i Gruzji (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Unijne aspiracje Gruzji

Europosłanka Anna Fotyga skomentowała również rekomendację Komisji o przyznaniu Gruzji statusu kandydata do Unii. Jej zdaniem ważne, by pozostawić drzwi otwarte dla Gruzji ze względu na proeuropejskie i transatlantyckie nastawienie społeczeństwa gruzińskiego, które chce być jak najbliżej Zachodu.

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej