"Konsekwencje dyscyplinarne wobec sędziów". Była niemiecka sędzia TK o "przywracaniu praworządności" w Polsce

"Konsekwencje dyscyplinarne wobec sędziów polskiego Trybunału Konstytucyjnego" czy "zastąpienie pierwszych trzech sędziów". Była sędzia niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, w komentarzu opublikowanym na łamach "FAZ", opisuje jak mogłoby wyglądać w Polsce "przywracanie praworządności".

2023-11-24, 11:17

"Konsekwencje dyscyplinarne wobec sędziów". Była niemiecka sędzia TK o "przywracaniu praworządności" w Polsce
Była sędzia niemieckiego TK opisuje "powrót do praworządności" w Polsce. Foto: Twitter/faz

Zdaniem niemieckiej sędzi "od Trybunału Konstytucyjnego w takim składzie trudno oczekiwać bezstronnego orzekania, zwłaszcza jeśli chodzi o niezbędne przywrócenie praworządności w polskim sądownictwie i w samym Trybunale".

Gertrude Luebbe-Wolff ocenia, że "nowa koalicja rządowa może napotkać opór ze strony prezydenta Andrzeja Dudy i samego Trybunału Konstytucyjnego. Wskazuje, że większości parlamentarnej "nie będzie łatwo naprawić sądownictwa zgodnie z zasadami praworządności".

Autorka komentarza w "FAZ" wskazuje, że od TK w obecnym składzie "obsadzonym przez PiS (...). Trudno oczekiwać bezstronnego orzekania, zwłaszcza jeśli chodzi o niezbędne przywrócenie praworządności w polskim sądownictwie i w samym Trybunale".

Dodaje, że "zrekompensowanie tego poprzez utworzenie dodatkowych stanowisk sędziowskich jest prawdopodobnie wykluczone w przypadku sądu o i tak już nadmiernie wysokiej liczbie piętnastu członków".

REKLAMA

Zastąpienie sędziów

Jej zdaniem wątpliwości nie budziłoby jednak "zastąpienie pierwszych trzech sędziów, którzy objęli urząd lub mieli objąć urząd natychmiast po dojściu PiS do władzy pod koniec 2015 roku". "Ich nominacja była w oczywisty sposób niezgodna z konstytucją, ponieważ nowi sędziowie zostali już zgodnie z prawem wybrani na te stanowiska w poprzedniej kadencji (Sejmu). Stwierdził to między innymi polski Trybunał Konstytucyjny, zanim został całkowicie podporządkowany PiS i również dokonał zwrotu w tej kwestii" - pisze była sędzia niemieckiego TK.

Według Luebbe-Wolff uznanie "sędziów dublerów" za powołanych w sposób wadliwy może być trudne do zrealizowania w praktyce, bo akt nie zatwierdzi prezydent i TK. "Procedura, która przełamuje opór urzędującego prezydenta i samego Trybunału Konstytucyjnego, prawdopodobnie spotka się z aprobatą sądów europejskich w tej kwestii" - stwierdza.

Na koniec oznajmia, że 'biorąc pod uwagę absurdalność niektórych decyzji Trybunału Konstytucyjnego i oczywiste nieprawidłowe, manipulacyjne zachowanie jego prezes, które zostało opisane w różnych publikacjach, oczywistym rozwiązaniem - oprócz usunięcia i zastąpienia sędziów, którzy objęli urząd nielegalnie - byłoby uruchomienie przepisów dyscyplinarnych".

Czytaj także:

Zobacz również: Julia Przyłębska w Programie 3 Polskiego Radia

tvp.info,dw.com,pkur


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej