Alarm lotniczy w całej Ukrainie. Powodem start rosyjskiego myśliwca MiG-31K
Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny. Powodem jest start rosyjskiego samolotu MiG-31K, który może przenosić kierowane pociski rakietowe. Ukraińcy obawiają się nasilenia zimą rosyjskich ataków rakietowych na obiekty infrastruktury energetycznej.
2023-12-10, 10:55
Rosjanie atakują pomimo złej pogody
Rosyjskie wojska podejmują działania ofensywne na różnych odcinkach frontu pomimo niekorzystnych warunków pogodowych, dążąc do przejęcia inicjatywy przed marcowymi wyborami prezydenckimi w Rosji - pisze amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wojska rosyjskie podejmują obecnie ataki wzdłuż znacznej części frontu na Ukrainie, w szczególności na granicy obwodów charkowskiego i ługańskiego, w pobliżu Bachmutu, a także w kierunku Awdijiwki - pisze ISW. Oprócz tego Rosjanie prowadzą w dalszym ciągu ataki lądowe na zachodzie obwodu zaporoskiego.
Operacje ofensywne
"W ciągu minionych kilku tygodni siły rosyjskie kontynuowały operacje ofensywne wzdłuż przy granicy obwodów charkowskiego i ługańskiego pomimo śniegu, mrozu i błota, a także prowadziły ataki lądowe w zachodniej części obwodu zaporoskiego pomimo błotnistych warunków i silnych wiatrów" - podkreśla ISW.
REKLAMA
Na dużych odcinkach frontu, szczególnie w północno-wschodniej i wschodniej części Ukrainy ziemia obecnie zamarza wraz ze spadkiem temperatur. Błotnista ziemia w wyniku mrozów stwardnieje, co przyspieszy operacje zmechanizowane po stronie rosyjskiej i ukraińskiej.
"Wojska Rosji są pod presją"
"Fakt, że siły rosyjskie dążyły do przejęcia inicjatywy i prowadziły operacje ofensywne w pierwszej połowie listopada, w najbardziej niekorzystnych warunkach pogodowych w ciągu roku, zamiast poczekać na mrozy, sugeruje, że wojska Rosji są pod presją, by całkowicie przejąć i utrzymać inicjatywę w pierwszych miesiącach 2024 r., przed marcowymi wyborami prezydenckimi w Rosji" - wnioskuje amerykański think tank.
Przyczyną determinacji Rosjan mogło być też - ocenia ISW - dążenie do zakończenia ukraińskiej kontrofensywy lub zagwarantowania, że Ukraińcy nie będą w stanie wznowić swoich działań na początku roku. Chronologia wydarzeń wskazuje na to, że Kijów sam zdecydował o wygaszeniu operacji ofensywnych, zanim Rosjanie podjęli ataki.
- Rosja używa rakiet-wabików, by zmylić ukraińską obronę powietrzną
- Gigantyczne straty Rosji. Blisko 340 tys. poległych od początku wojny na Ukrainie
- Projekt wniosków na szczyt UE. W przyszłym tygodniu początek negocjacji członkowskich z Ukrainą?
Analitycy zastanawiają się jednak, czy przy tak dużym wysiłku Rosjanie będą w stanie utrzymać tempo działań i osiągnąć istotne sukcesy operacyjne w najbliższej przyszłości, bo zła pogoda znacznie ich spowalnia. Wojska agresora tracą na froncie mniej więcej tyle samo sił, co generują, a to oznacza, że najprawdopodobniej nie gromadzą one rezerw niezbędnych do większej operacji w przyszłości.
IAR/PAP/nt
REKLAMA