Niemcy nie dają rady przyjmować kolejnych migrantów. Władze landów liczą na system kwot

2023-12-26, 07:18

Niemcy nie dają rady przyjmować kolejnych migrantów. Władze landów liczą na system kwot
Premier Brandenburgii liczy na UE i Berlin. Foto: PAP/EPA/Gelmert Finol

Premier Brandenburgii pokłada duże nadzieję w planach UE dot. tzw. paktu migracyjnego. Wszystko przez to, że władze gmin w tym regionie skarżą się na brak możliwości przyjmowania kolejnych migrantów.

Dietmar Woidke, premier Brandenburgii, sąsiadującej z Polską, wyraża nadzieję, że reformy dotyczące azylu w Unii Europejskiej oraz plany przyspieszonych deportacji przyniosą większe ułatwienia dla niemieckich władz lokalnych.

- Teraz chodzi o konsekwentną pracę nad wdrożeniem i m.in. podpisanie umów o deportacjach z krajami, z których przybywają migranci - powiedział agencji dpa polityk.

Dodał również, że dla gmin istotne jest osiągnięcie porozumienia na szczeblu UE w kwestii azylu. Również na poziomie federalnym w Niemczech sygnalizuje się uzgodnienia dotyczące przyspieszonych deportacji osób, które nie mają prawa do azylu.

Zmniejszenie liczby uchodźców

Premier Brandenburgii podkreślił, że ulgą dla lokalnych władz jest zmniejszenie liczby migrantów. Powiedział, że udało się to osiągnąć m.in. poprzez wzmocnienie kontroli granicznych.

Polityk ocenił także, że sposobem na zwalczanie nielegalnej migracji jest także planowane wprowadzenie karty płatniczej dla osób ubiegających się o azyl. – Pracujemy nad przejściem z płatności gotówkowych na świadczenia rzeczowe – zapewnił premier Brandenburgii. - To nie jest dyskryminacja, ale element zapewniający, że dostępne zasoby będą konsekwentnie wykorzystywane dla potrzebujących, a także jest to element walki z przemytem ludzi - powiedział.

Dietmar Woidke opowiedział się także za większą integracją poprzez pracę. - Dla lepszej i szybszej integracji ludzi, którzy zostają u nas, musi nam się udać szybciej znaleźć dla nich pracę - powiedział.

Pakt migracyjny

Państwa członkowskie UE oraz Parlament Europejski doszły do porozumienia przed Świętami Bożego Narodzenia w kwestii standaryzacji procedur na zewnętrznych granicach Unii. Plan zakłada zdecydowanie surowsze traktowanie osób z krajów uznawanych za względnie bezpieczne. Przewiduje również restrukturyzację podziału uchodźców między państwami członkowskimi UE, zastępując przyjmowanie migrantów możliwością finansowego zrównoważenia.

W międzyczasie kluby poselskie w niemieckim parlamencie, Bundestagu, osiągnęły kompromis w sprawie dwóch projektów ustaw dotyczących ułatwionych deportacji i szybszej procedury naturalizacji.

Czytaj także:

dz/dw.com

Polecane

Wróć do strony głównej