Antysemityzm w Niemczech. Żydzi są coraz częściej ofiarami przestępstw

2023-12-27, 13:45

Antysemityzm w Niemczech. Żydzi są coraz częściej ofiarami przestępstw
Po 7 października, czyli po dniu ataku terrorystycznego Hamasu na Izrael, w Niemczech liczba przestępstw na tle antysemickim gwałtownie wzrosła. Foto: PAP/EPA/ RICCARDO ANTIMIANI

Rząd RFN, w oparciu o dane Federalnego Biura Policji Kryminalnej, podał, że po 7 października znacząco wzrosła liczba przestępstw na tle antysemickim. Do 27 listopada stanowiły one blisko połowę wszystkich naruszeń prawa z motywem politycznym.

Informacja rządu RFN jest odpowiedzią na zapytanie posłów grupy parlamentarnej AfD. Z dokumentu, do którego dotarł portal dziennika "Welt", wynika, że z pośród ok. 1600 dokonanych przestępstw motywowanych politycznie do 27 listopada 2023 roku, ponad 700 zaklasyfikowano jako antysemickie. Motywowane były przede wszystkim "obcymi ideologiami" lub religijnie.

Kto stoi za przestępstwami

Przestępstwa te dotyczą w większości przypadków zniszczenia mienia (405) oraz nawoływania do nienawiści (329). W 77 przypadkach doszło do profanacji flag lub symboli narodowych obcych państw.

Z danych policji wynika także, że spośród 463 podejrzanych większość (259) ma obywatelstwo niemieckie. Nie ma dokładniejszych danych na temat pochodzenia migracyjnego tych osób. Na drugim miejscu wśród podejrzanych znalazły się osoby posiadające obywatelstwo syryjskie (64), na trzecim - tureckie (26).

Rząd podkreślił, że w przypadku nasilania się konfliktu na Bliskim Wschodzie również na terenie Niemiec można spodziewać się wzrostu niepokoju, demonstracji i działań mobilizacyjnych szczególnie wśród "podmiotów ekstremistycznych" i ich sympatyków z różnych środowisk, które łączy antyizraelska ideologia.

W Niemczech rośnie wrogość wobec Izraela 

"Wrogość wobec Izraela, a nawet antysemityzm są ideologicznymi składnikami islamistów, świeckich ekstremistycznych Palestyńczyków, tureckich i niemieckich prawicowych ekstremistów, a także części niemieckich i tureckich lewicowych ekstremistów. Łączy ich wspólnie złowrogi wizerunek Izraela, mimo mocnych różnic ideologicznych tych środowisk" - dodał "Welt".

Przedstawiciele niemieckiego rządu podkreślili, że "państwo musi reagować na antysemityzm poprzez zakaz stowarzyszania się i wszczęcie postępowań karnych". "Większość ważnych organizacji islamskich w Niemczech wyraźnie zdystansowała się od terroryzmu Hamasu w mediach społecznościowych i wyraźnie potępiła mordy na ludności cywilnej w Izraelu. Zakładanie, że muzułmańskie środowiska migracyjne stoją za działalnością antysemicką, jest całkowicie błędne" - dodał rząd RFN przyznając, że antysemityzm jest "bardzo często głównym składnikiem ideologii ekstremistycznych, zwłaszcza prawicowych", jednocześnie stając się też "coraz bardziej widoczny i jawny" w całym społeczeństwie. 

Czytaj także:

PAP/kg

Polecane

Wróć do strony głównej