Swiatłana Cichanouska z wizytą w Warszawie. Jej zastępca Walery Kawaleuski ujawnia cele. "Polska może być tu liderem"
- Polska jest liderem w Unii Europejskiej, jest jednym z największych państw o dużym potencjale gospodarczym, ze znaczącymi wpływami politycznymi. Demokratyczna, wolna Białoruś, docelowo w Unii Europejskiej to cel, który jest w interesie Polski i całego regionu. Polska może zdecydować, że stanie się liderem działań w tej sprawie - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Walery Kawaleuski, zastępca Swiatłany Cichanouskiej w Zjednoczonym Gabinecie Przejściowym. Podkreślił, że Zachód powinien przyjąć strategię działań dla demokratycznej Białorusi, zwłaszcza biorąc pod uwagę zaangażowanie reżimu Łukaszenki w agresję Rosji przeciw Ukrainie.
2024-01-07, 20:20
Swiatłana Cichanouska odbywa wizytę w Polsce w dniach 8-10 stycznia br. Liderka Wolnej Białorusi i członkowie jej gabinetu spotkają się z najważniejszymi politykami w Polsce.
- Będzie to pierwsza wizyta od czasu utworzenia nowego rządu. Zatem jest to ważna okazja do spotkania się z urzędnikami, którzy weszli w skład nowego gabinetu, począwszy od premiera Donalda Tuska, ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i także z innymi urzędnikami, z którymi Swiatłana Cichanouska spotkała się już wcześniej, ale nie w tym charakterze. To ważna okazja, by ustanowić lub odnowić te kontrakty w tym nowym kontekście - poinformował portal PolskieRadio24.pl Walery Kawaleuski, zastępca Swiatłany Cichanouskiej w Zjednoczonym Gabinecie Przejściowym, przedstawiciel gabinetu ds. spraw zagranicznych i dyplomacji.
- Chcę podkreślić, że Polska zawsze silnie popierała Białorusinów i ich działania na rzecz demokratycznego kursu na Białorusi, także przed sformowaniem nowego rządu, po protestach 2020 roku, a także wcześniej. Bardzo to cenimy. Chcemy w tych rozmowach upewnić się w przekonaniu, że nowy rząd udzieli nam również nowych możliwości rozszerzenia tej współpracy, dalszego jej rozwoju. Chcemy upewnić się, że w jak najlepszym stopniu wykorzystujemy potencjał relacji dwustronnych - przekazał opozycjonista.
REKLAMA
Jak mówił, w polskim parlamencie odbędzie się kilka spotkań. Będą to spotkania z marszałkami Sejmu i Senatu. W obu izbach odbędą się także spotkania z Grupą Przyjaciół.
- W planach są spotkania z ministrem spraw zagranicznych, ministrem spraw wewnętrznych, edukacji, nauki i sportu. Mamy również nadzieję, że dojdzie do spotkania z ministrami zajmującym się sprawami polityki społecznej. Planowane jest także spotkanie z prezydentem Warszawy. Chcemy także z nim porozmawiać o kwestiach dotyczących Białorusinów mieszkających w Polsce, w Warszawie - zaznaczył.
Walery Kawaleuski przypomniał, że Polska ma do odegrania ważną rolę w kwestii wolnościowych dążeń Białorusi.
- Ważne jest przypomnienie, że Polska jest liderem w Unii Europejskiej, jest jednym z największych państw o znaczącym potencjale gospodarczym ze znaczącymi wpływami politycznymi. Dla białoruskiego ruchu demokratycznego, dla sprawy białoruskiej kluczowe jest, aby Polska pozostała skoncentrowana wokół tego celu, jakim jest demokratyczna, wolna, niepodległa i europejska Białoruś - zaznaczył.
REKLAMA
Miejsce wolnej Białorusi jest w Unii Europejskiej
Walery Kawaleuski przypomniał, że w zeszłym roku w Warszawie siły polityczne Białorusi na emigracji podjęły ważną uchwałę o prozachodnim kursie kraju.
- W sierpniu zeszłego roku tu w Warszawie białoruskie siły polityczne w rezolucji wyznaczyły cel - przystąpienie do Unii Europejskiej. Jest to cel, który bardzo chcemy osiągnąć. Oczywiście Polska może zdecydować, że stanie się liderem działań w tej sprawie, choćby z tego powodu, że europejska Białoruś leży w interesie wszystkich sąsiadów i po to, aby zapewnić, że ten kraj jest rządzony zgodnie z wartościami i zasadami Unii Europejskiej. To zwiększyłoby poziom bezpieczeństwa całego regionu, gdyby Białoruś stała się częścią Unii Europejskiej - podkreślił.
- Spotkamy się również z przedstawicielami białoruskiej diaspory tu w Polsce, ze wspólnotami religijnymi, z centrami solidarności, szkołami białoruskimi, działaczami społeczeństwa obywatelskiego, a także będziemy spotykać się z polskim środowiskiem eksperckim, aby ponownie poinformować o sytuacji na Białorusi, poinformować o naszych własnych planach na 2024 r., aby mówić o osiągnięciach, ale także mówić o zadaniach, przed którymi stoimy. Chcemy upewnić się, że kwestii demokratycznej Białorusi nadawana jest odpowiednia waga i chcemy upewnić się, czy właściwie identyfikujemy szanse i podejmujemy odpowiednie kroki. Ważne jest to, abyśmy się zbliżyli i wzajemnie wzmocnili we wzajemnych relacjach - zaznaczył doradca Swiatłany Cichanouskiej.
REKLAMA
- Polacy są strategicznym partnerem dla Białorusi. Chcemy mieć pewność, że podczas tej wizyty omówimy jak najwięcej kwestii, jak najwięcej możliwości - przekazał.
- Ważne dla nas jest i to, by utrzymać taki stan rzeczy, w którym kwestia Białorusi jednoczy wszystkich. Jesteśmy gotowi współpracować ze wszystkimi, ze wszystkimi siłami, ze wszystkimi partiami politycznymi, z każdym rządem w Polsce. A to dlatego, że to, co nas łączy, jest poza polityką, jest poza ideologią. Nasze narody są sąsiadami od początku, kiedy tylko powstały. I dlatego ważne jest, abyśmy lepiej się nawzajem rozumieli i współpracowali tak skutecznie, jak to tylko możliwe - dodał.
Planuje się także, że Swiatłana Cichanouska podczas wizyty w Warszawie spotka się również z prezydentem RP i weźmie udział w uroczystym przyjęciu.
REKLAMA
Konieczne przyjęcie strategii w kwestii Białorusi
Jak podkreślił Walery Kawaleuski, w rozmowach w Warszawie mowa będzie o konieczności opracowania strategii na rzecz wolnej Białorusi, tak by nie odkładano tej kwestii na później, np. do czasu zwycięstwa w wojnie prowadzonej przez Rosję na Ukrainie.
Konieczna jest także dyskusja na temat dochodzenia sprawiedliwości za zbrodnie reżimu w instytucjach międzynarodowych.
- Będziemy rozmawiać z polskimi władzami o sprawie więźniów politycznych. Andrzej Poczobut nadal jest w więzieniu i jest jednym z wielu więźniów politycznych. Od wielu dni uświadamia to Polakom, że na Białorusi cierpią tysiące niewinnych ludzi, choć nie popełnili żadnych przestępstw. Andrzej Poczobut jest szlachetnym i pełnym godności człowiekiem. Jest tego przykładem. To nie jest przypadek, że znalazła się w więzieniu. Możemy robić więcej, aby pomóc w uwolnieniu więźniów politycznych. Obecnie to już czwarty rok, kiedy wielu z nich jest w więzieniu. Warunki, w których przebywają, są bardzo złe - dodał Walery Kawaleuski.
- To, co możemy zrobić, i Polska, jak sądzę, może nam w tym pomóc, to sprawić, by międzynarodowe mechanizmy zaangażowały się w pociąganie winnych zbrodni do odpowiedzialności. Międzynarodowy Trybunał Karny, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, uniwersalna jurysdykcja, albo też specjalny trybunał ustanowiony dla reżimu Łukaszenki - to możliwe mechanizmy dochodzenia sprawiedliwości.
REKLAMA
- W wielu przypadkach jest aż nadto dowodów, wskazujących na odpowiedzialność Łukaszenki za zbrodnie. Jednak do tego czasu żaden mechanizm nie został aktywowany, a to stwarza poczucie bezkarności reżimu. Powoduje, że Łukaszenka czuje się niezwyciężony. Trzeba się zająć tym jak najszybciej, ponieważ jest bardzo wiele przypadków, tak wiele dowodów. - zaznaczył.
- To, czego brakuje, to wola polityczna. Zatem będziemy dyskutować nad tym co zrobić, by doszło do okazania tej woli politycznej ze strony państw członkowskich UE i jak zapewnić aktywację wszystkich tych mechanizmów - podkreślił.
- Chciałbym także wspomnieć o kwestii sankcji. Ten mechanizm nie został w pełni wdrożony, widzimy, że Unia Europejska w rzeczywistości działa bardzo wolno i nie bardzo skutecznie, jeśli chodzi o wprowadzanie nowych sankcji lub zamykaniu luk w poprzednich odsłonach sankcji. To także będzie przedmiotem rozmów w Warszawie - zaznaczył Walery Kawaleuski.
***
REKLAMA
Czytaj także:
- Nowa fala zbrodniczych działań reżimu Łukaszenki. Raport: ten rodzaj tortur może podlegać trybunałowi w Hadze
- Bestialstwo Łukaszenki: chory na raka bez pomocy, cierpiący na serce umarł w więzieniu. "Świat musi o tym wiedzieć"
***
***
Z Walerym Kawaleuskim rozmawiała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl
REKLAMA