Przede wszystkim Ukraina i wschodnia flanka NATO. Ostatni dzień wizyty prezydenta i szefa MSZ w Davos
Tematyka wojny na Ukrainie oraz wzmacniania wschodniej flanki NATO zdominuje ostatni dzień wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. W konferencji w alpejskim kurorcie uczestniczy również szef MSZ Radosław Sikorski.
2024-01-18, 05:44
O 7:30 obaj politycy wezmą udział w dyskusji z cyklu "Śniadanie Ukraińskie", wydarzeniu organizowanym od wielu lat w Davos. W organizację debaty są zaangażowane organizacje byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz ukraińskiego oligarchy Wiktora Pinczuka.
Spotkania z głowami państwa, dyskusje o Rosji
W ciągu dnia prezydent Andrzej Duda ma przewidziane spotkania z prezydentami Szwajcarii, Singapuru oraz premierem Mołdawii. Wieczorem w Domu Trójmorza Andrzej Duda będzie uczestniczył w debacie poświęconej wschodniej flance NATO.
Z kolei szef MSZ Radosław Sikorski spotka się w Davos z ukraińskimi bohaterami wojennymi. O 15:00 polski minister spraw zagranicznych zabierze głos w panelu "Rosja - co dalej?" w ramach Światowego Forum Ekonomicznego.
W tej dyskusji wezmą również udział szefowie dyplomacji Litwy i Rumunii oraz wiceszef Komisji Europejskiej.
REKLAMA
"Spójny dwugłos" w sprawie Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska nadal wspiera Ukrainę w jej wysiłkach przeciwstawienia się rosyjskiej agresji. Podczas panelu dyskusyjnego "W obronie zjednoczonego frontu Europy" na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos prezydent przypomniał, że nasz kraj przekazał do Kijowa ogromną liczbę sprzętu wojskowego i współorganizował koalicję czołgową.
Andrzej Duda podkreślił, że Polska nawołuje wspólnotę międzynarodową do dalszego wsparcia Ukrainy.
Szef MSZ Radosław Sikorski mówił w Davos na konferencji prasowej o "spójnym dwugłosie" rządu i prezydenta w sprawie Ukrainy. Na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos przedstawiciele krajów zachodnich zapewniają Ukrainę o woli kontynuowania dostaw militarnych i pomocy finansowej.
Posłuchaj
REKLAMA
Tymczasem szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba, także obecny w Davos, powiedział, że jego kraj chce w tym roku osiągnąć dominację w powietrzu. W tym kontekście mówił zarówno o potrzebie dostaw myśliwców, jak i rakiet dalekiego zasięgu, dronów oraz broni elektronicznej.
Czytaj także:
- Hakerzy uderzyli w strony internetowe szwajcarskiego rządu. Za atakiem stoi grupa powiązana z Rosją
- Rozmowa prezydenta Dudy z sekretarzem generalnym ONZ w Davos. Tematem dwie wojny
- Gen. Komornicki przestrzega przed czarnym scenariuszem: Putin wróci do postawienia warunków NATO i USA
IAR/ mbl
REKLAMA